Uređaj, koji su predstavili gradski menadžer Goran Vesić i sekretar Sekretarijata za zaštitu životne sredine Goran Trivan, služi za merenje aerozagađenja, a namenjen je građanima za ličnu upotrebu.

Zahvaljujući tom aparatu, građani u svakom momentu mogu da znaju kolika je zagađenost vazduha u delu grada u kom se nalaze.

Skupština grada je početkom ove godine, zahvaljujući Sekretarijatu za zaštitu životne sredine, usvojila plan merenja kvaliteta vazduha na teritoriji Grada za period od 2016. do 2020. godine, naveo je Vesić.

Taj plan bi trebalo da pomogne da se preduzmu određene mere kako bi se smanjila zagađenost u onim delovima grada gde ljudi žive, a da nisu ni svesni koliko je tu loš kvalitet vazduha.

"Osim toga, zajedno sa Institutom Vinča i drugim institucijama, pokrenuli smo akciju pod nazivom 'City smart', čiji je cilj merenje kvaliteta vazduha u određenim delovima grada", rekao je Vesić i dodao da je deo te akcije i aparat, koji je danas predstavljen.

On je naveo da predstoji puno posla kako bi se problem zagađenja vazduha u Beogradu rešio, ali i dodao da se taj problem nije dovoljno tretirao.

"Kada to govorimo, ne mislimo samo na auspuh, odnodsno na automobile, već se to odnosi i na kotlarnice i sve ostalo što zagađuje našu atmosferu i u tom smislu, mislim da ćemo, kao Grad, morati mnogo više da se pozabavimo ovim problemom u narednom periodu, iz prostog razloga što to utiče na kvalitet života ljudi", rekao je Vesić.

Trivan je rekao da je vazduh najzagađeniji u Bulevaru despota Stefana, Terazijskom tunelu i centru Zemuna.