Rehabilitacija Milana Nedića - svedočio istoričar Dragan Aleksić
MONDO, Jelena Stokić 



U nastavku procesa pravne rehabilitacije Nedića, Aleksić je rekao da je tadašnji predsednik okupacione kvislinške vlade imao saznanja šta se u tom logoru dešava, ali da nije imao nikakvog uticaja na to.

Aleksić je rekao i da se to može videti iz dokumenata članova Specijalne policije i nemačkih okupacionih vlasti.

On je dodao da Nedić nije imao nikakav uticaj na rad Specijalne policije kojom je rukovodio Dragi Jovanović.

"Nisam primetio ni jednu odluku Nedića koja se odnosila na rad Specijalne policije", rekao je Aleksić, koji je naučni saradnik u Institutu za noviju istoriju Srbije.

Prema njegovim rečima, svi članovi tadašnje okupacione vlade, sa izuzetkom možda pripadnika Ljotićevog Zbora, imali su isti cilj, očuvanje srpskog stanovništva od odmazde.

Na početeku ročišta pravni zastupnik Saveza jevrejskih opština, advokat Branislav Čubrilo je zatražio da taj Savez bude uključen u proces a čemu se suprotstavio pravni zastupnik porodice Nedić, advokat Zoran Živanović.

Predsedavajući Sudskog veća je rekla da će odluku o tome, kao i o istovetnom zahtevu SUBNOR-a, doneti naknadno, nakon čega je Čubrilo napustio sudnicu.

Na zahtev Čubrila, u sudski zapisnik je napisano i da mu je u hodniku muškarac rekao da je "komunista i koljač dece" i da je sudski stražar kada ga je obavestio o tome rekao da  se radi o verbalnom napadu.

Ispred zgrade Višeg suda u Timočkoj ulici, i danas su se okupilo nekoliko desetina pristalica Nedićeve rehabilitacije i onih koji se tome protive, prisutna je bila i policija, a osim verbalnih prepucavanja nije bilo incidenata.

Članovi SKOJ-a i Nove komunističke partije Jugoslavije pevali su partizanske i antifašističke pesme a nosili su trasparente: "Antifašizam je moj izbor", "Uvek protiv okupacije", i "Restautacija kapitalizma je rehabilitacija fašizma".

Na drugom ćošku, dvadesetak metara dalje, Nedićeve pristalice su donele transparent sa natpisom: "Ali ja ću leteti ka raju, ne ka paklu, videti bar milion Srba koji mi duboko zahvaljuju jer ih je u životu ostavila moja "izdaja", a noslli su i Nedićeve slike.

Pristalice i SKOJ-a i Nove komunističke partije Jugoslavije su pevali "Ustaše, četnici, zajedno su bežali", "Hitleru je služio s ustašama se družio", dok su iz su druge grupe dobacivali: "De si deda, de si baba".


Postupak rehabilitacije Nedića počeo je 7. decembra 2015, sedam godina pošto su zahtev za rehabilitaciju podneli Srpski liberalni savet, Udruženje političkih zatvorenika i žrtava komunističkog režima, i porodica Nedić.

Početak procesa rehabilitacije izazvao je velike polemike u javnosti - protivnici tvrde da se Srbija rehabilitacijom saradnika okupatora stavlja na stranu poraženih u ratu i obavlja reviziju istorije, dok drugi smatraju da je Nedića ubio komunistički režim i da je bez sudske odluke proglašen za kvislinga i ratnog zločinca.

Nedić je bio predsednik kvislinške srpske vlade u periodu nacističke okupacije. Zemlju je napustio krajem 1945, ali je ubrzo uhapšen u Austriji i savezničke snage su ga izručile Jugoslaviji. Nediću nije suđeno, jer je 4. februara 1946. godine izvršio samoubistvo skokom sa prozora istražnog zatvora.