"Ova zgrada dokaz kako funkcioniše jedna uređena i organizovana država. Najpre je Direkcija za oduzetu imovinu prepoznala potrebu da se pomogne našoj deci, pa nam je obezbedila ovu zgradu, a onda smo, uz brojne donatore, i evo sad vladu Velike Britanije, zgradu priveli nameni", rekao je Vulin i zahvalio vladi Velike Britanije na donaciji od 100.000 funti za renoviranje i prilagođavanje tog prostora nameni.

Kako je rekao ministar, na tom mestu, deca emigranti bez roditeljske pratnje, ili bez pratnje rođaka i odraslih, mogu da budu zbrinuta i zaista na najbolji mogući način mogu da se čuvaju i da se sve što je njima potrebno tu omogući i obezbedi.

On je naglasio da je zgrada i za našu decu ulice, namenjena za svu našu decu kojoj je pomoć neophodna, "ali isto tako se našao dovoljan prostor i za decu emigrante bez pratnje odraslih".

"Na teritoriji Srbije u toku 2016. zbrinuto je 244 maloletnih emigranata bez pratnje odraslih, najveći broj od njih su dečaci, svega je četiri devojčice. Migranti na teritoriji naše zemlje, kada su maloletni i bez pratnje, čim bivaju prepoznati, bivaju upućeni u odgovarajući Centar za socijalni rad, koji im određuje staratelja i posle toga nastavljaju da brinu o njima, kao što bi brinuli o bilo kom detetu koje je na našoj teritoriji", rekao je Vulin.

Prema njegovim rečima, ta deca uglavnom, ako je njihova porodica tamo, šalju se u zemlje zapadne Evrope i to je spajanje porodica, a nekada se zadržavaju neko vreme na nasasem prostoru, ili se vraćaju u zemlje porekla, opet, svojim porodicama.

Ministar je istakao da su krijumčari ljudima ogromna opasnost za tu decu migrante bez pratnje i to ne samo na balkanskoj ruti, nego "gde god postoje deca, ranjiva, sama, nezaštićena, može da se desi bilo šta".

"Videli ste podatke po kojima je veliki broj dece nestao, čak i kada su stigli u zemlje krajnje destinacije u zapadnoj Evropi, a šta se s njima dešavalo na tom putu, jako je teško i saznati. Na teritoriji Srbije, nijedno dete nije bilo zloupotrebljeno i nijedno dete nije bilo bez pažnje državnih organa", rekao je ministar.

Ambasador Velike Britanije Denis Kif rekao je da se na primeru tog Centra mogu videti efekti saradnje vlada Srbije i Velike Britanije i podvukao da je "naročito ponosan" što je njegova ambasada mogla da podrži Ministarstvo rada baš na projektu stvaranja boljih uslova za decu koju je nevolja ovde dovela.

Direktor Zavoda za vaspitavanje dece i omladine u Beogradu Dragan Rolović rekao je da je trenutno u tom centru, koji radi od 2009, smešteno osam dečaka i da je zadovoljan i srećan što od danas Centar može da primi još 16 i dečaka i devojčica.

Rolović kaže da se najveći deo te dece ne zadržava dugo u Srbiji, a da je za jedan manji broj, koji ostaje dovoljno dugo, pokrenuta akcija učenja srpskog, a onda uključivanja u redovne škole, ukoliko se zadrže duže.

Rekonstrukciju dela objekta koji se nalazi u sklopu Zavoda za vaspitanje dece i omladine "Vasa Stajić" finansirala je ambasada Velike Britanije u Beogradu, a projekat je sprovelo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u saradnji sa Međunarodnom organizacijom za migracije.