Društvo

PET GODINA NOTARA: Doneli sigurnost ili samo uzeli pare (ANKETA)

Izvor MONDO/Tanjug

Svečanom akademijom u Beogradu je danas obeleženo pet godina povratka javnog beležništva u Srbiji. Zvanično, notari su "uspeli da zaštite prava stranaka, ubrzaju pravni promet i rasterete pravosuđe". Šta vi kažete?

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Jedna od najneomiljenijih i najprozivanijih profesija u Srbiji, parnjak su im samo još neomiljeniji javni izvršitelji (mada ni profesionalni upravnici zgrada nisu daleko), obeležili su svečano svoj dan.

Ministarka pravde Nela Kuburović čestitala je u ime Vlade, Ministarstva pravde i u svoje ime jubilej javnim beležnicima i dodala da se sa sigurnošću može reći da su notari opravdali očekivanja i značajno rasteretili sudove i podigli pravnu sigurnost na viši nivo.

Ona je, piše u saopštenju Javnobeležničke komore Srbije (JKS), istakla da se radi i na proširenju delokruga rada javnih beležnika pošto su, dodala je, do sada poslove obavljali savesno i odgovorno.

Posebno je istakla ulogu i napredak javnobeležničke profesije u prethodnoj godini kada je dosta toga promenjeno i od kada su beležnici dobili pristup mnogim registrima.

Prema njenim rečima, pred beležnicima je dosta izazova i u budućnosti, posebno u vezi primene Zakona o zaštiti podataka o ličnosti.

"Od vašeg rada i toga koliko profesionalno obavljate svoj posao, zavisi kakav će biti vaš ugled i budućnost javnog beležništva, a Ministarstvo će se svakako truditi da vam pruži svu potrebnu podršku", istakla je Kuburović.

Predsednik JKS Srbislav Cvejić istakao je da su beležnici uspeli da za pet godina postignu izvanredne rezultate i da se danas može konstatovati da je uvođenjem javnog beležništva unapređena pravna sigurnost građana Srbije.

Naveo je da su javni beležnici Srbije za pet godina, uradili 8.167.075 pravnih poslova za koje su nadležni.

Ukoliko želite da učestvujete u anketi posetite Mondo Pređi na sajt

"Od tog impozantnog broja pravnih poslova, najveći deo čine javnobeležničke overe kojih je bilo 6.705.983 i solemnizovane isprave kojih je bilo 871.768", dodao je Cvejić.

Prema njegovim rečima, zahvaljujući radu javnih beležnika izbegnute su duple prodaje nepokretnosti i višestruko smanjen broj sudskih postupaka povodom sporova iz ugovornih odnosa.

U ovom trenutku, dodao je, u 198 javnobeležničkih kancelarija širom Srbije, pored 198 beležnika, zaposleno je još 1.226 osoba, među kojima je 69 javnobeležničkih pomoćnika, 90 javnobeležničkih saradnika, 450 pripravnika i 618 osoba koje obavljaju administrativne poslove.

Cvejić je ocenio da je značaj i uloga javnih beležnika naročito došla do izražaja donošenjem Zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti i vodova kojim je propisano da javni beležnici, počev od 1. jula 2018. godine svoje isprave elektronskim putem dostavljaju katastru na upis.

"Na ovaj način dodatno je povećana pravna sigurnost građana, a takođe je smanjena i mogućnost upisa prava na osnovu falsifikovanih isprava", kazao je Cvejić.

Građani, nažalost, ne dele ovo ushićene javnim beležnicima. Od njihove pojave usluge koje su do tada dobijali u opštinama ili sudovima su znatno poskupele, neke i drastično, a u javnosti se stekao utisak da su notari "izmišljeni" da bi "neko uzimao pare".

Tagovi