Društvo

Sintetičke droge POŠAST kod mladih:Više tableta za 1 noć, mogući ishod-SMRT

Autor Sandra Krstanović

Evo šta kažu stručnjaci i mladi koji ih koriste – koje su najopasnije sintetičke droge, zbog čega ih uzimaju i šta sve može da se nađe u šarenoj tabletici...

Situacija u oblasti droga je znatno teža nego pre dvadesetak godina kada su u fokusu bile droge kao heroin, kokain, amfetamini. Danas živimo u svetu totalne ekspanzije sintetičkih droga kojih ima na hiljade vrsta, koje su mnogo jače i opasnije...

Velika dilema u vezi sintetičkih droga jeste da li je tačna činjenica da ona može momentalno da ubije onog koji je konzumira. Podeljena su mišljenja oko toga, da li je problem u njenom sastavu, jer se on često menja ili u količini jer mladi često za jedno veče uzmu više tableta, a da ni sami ne znaju koliko su jaki efekti.

Iz razgovora sa učenicima srednjih škola saznajemo da mladi najmanje imaju informacije o sintetičkim drogama. Na pomen pojedih naziva droga koje se koriste na ulici, niko nije znao o čemu se radi, za njih su i dalje najpoznatiji “ekstazi” i “LSD”.

"Iskereno mene baš briga kako se zove, važnije mi je koji efekat proizvodi. Ono što su mi pričali je da zaista dobijaš nenormalnu energiju i možeš ostati budan jako dugo", rako je Marko (17) za MONDO.

Njegov drug uz smeh dodaje da "to nije loše ni za učenje, ni za seks, možeš da izdržiš mnogo više nego trezan".

Na pitanje da li znaju koliko mogu da budu opasne sintetičke droge, samo su rekli da "znaju i da su ih za sada smo probali".

Poslednjih par godina mediji su bili preplavljeni pričama i stravičnim snimcima epidemije novih sintetičkih droga kao što je "zombi droga", "krokodil", "crna mamba". Njihovi efekti su zastrašujući a fizičke posledice užasne i ono što je najstrašnije - toliko su jeftine i dostupne da ih nazivaju drogom za beskućnike.

Stručnjak: Sintetičke droge često menjaju naziv i sastav, mogu se kupiti i legalno

Kada sam probala da definišem koje su to najopasnije sintetičke droge i kakva je njihova podela, shvatila sam da je jako teško doći do tog odgovora, jer se njihov sastav kao i imena stalno menjaju kako bi njihovi proizvođali opstali na tržištu.

Tako da za jednu vrstu sintetičke droge možete da imate više različitih imena, a njen hemijski stav može da se promeni za jedan dan.

Načelnik Nacionalnog centra za kontrolu trovanja (NCKT), Vojnomedicinske akademije Prof. dr Slavica Vučinić ističe da se to radi pre svega u cilju izbegavanja zakonske regulative.

Prema njenim rečima, ilegalne laboratorije za proizvodnju novih psihoaktivnih supstanci često menjaju hemijsku strukturu, namenu, naziv, dizajn, način reklamiranja i distribucije ovih hemikalija. To zapravo znači da je dostupno na hiljade preparata različitog sastava.

Pored velikog broja, problemi su vezani za veliku hemijsku raznovrsnost, jer je dovoljna mala promena hemijske strukture i - dobili ste novu susptancu.

Zbog česte promene sastava preparata koji se pod istim imenom nalaze na tržištu, Vučinić smatra da je veliki problem u detekciji jer se ne može tačno odrediti porast broja korisnika.

"Sve veći značaj ima distribucija ovih supstanci putem interneta ili ‘head shop-ova’ u kojima se prodaju pod sublimiranim namenama. Pre par godina su se u Srbiji mogle nabaviti i na trafikama, posebno u okolini škola. Koriste se pušenjem, inhalacijom, ušmrkavanjem, intravenskim unošenjem, kao tablete, prah i kapi, elektronske cigarete", upozorila je Vučinić.

Nove psihoaktivne supstance (NPS) se danas mogu naći i kao „biljne pilule za zabavu“, „soli za kupanje“, „osveživači vazduha“, „eksperimentalne supstance“, „dijetetski suplementi“, „lekovi-analgetici“, problem je što niko ne čita njihov sastav gde piše da „nisu za ljudsku upotrebu“.

Nekom grubom podelom sintetičke droge možemo svrstati na one koje spadaju u grupu sintetičkih opioida koji imaju efekte heroina; triptamini - efekte LSD-a; sintetički kanabionoidi - efekte THC; fenetilamini i piperazini - efekte amfetamina i ekstazija i na sintetičke katinone koji imaju efekte kokaina i amfetamina.

Efekti su najčešće: halucinacije, agresivno i suicidno ponašanje, kardiovaskularni poremećaji, psihoza, uznemirenost, nesanica, razdražljivost, depresija, grčevi, gubitak motorne kontrole, nemogućnost jasnog razmišljanja.

Veoma snažni sintetički opioidi i sintetički kanabinoidi su uzročnici brojnih zdravstvenih problema, a kada je reč o derivatima fentanila, oni su posebno velika opasnost za potrošače droga, ali i za osoblje službi koje prve dolaze u kontakt sa njima ili sa samim supstancama,ukazala je Vučinić.

  Načenik MUP-a: Neinformisanost mladih najčešće dovodi do kobnih posledica

Načelnik službe za suzbijanje narkomanije MUP-a Srbije Radomir Popović takođe je potvrdio da je fentanil sigurno trenutno najopasnija droga, zato što bukvalno za dve sekunde ubija osobu koja udahne njeno isparenje, čak i forenzičari i policija koja dođe u dodir sa njom mogu da stradaju.

On objašnjava da je reč o sintetičkoj zameni za heroin sa mnogo jačim dejstvom, i na svu sreću je nema mnogo."Za sada je u Evropi zabeležno dva-tri slučajeva, kod nas se još uvek nije pojavila"

Popović se slaže da neinformisanost mladih najčešće dovodi do kobnih posledica, jer pri kupovini se ne zna šta ta droga sadži.

"Tableta koja isto izgleda može u sebi da ima 50 osto MDMA ili ekstazija ili svega 5 osto, ali razlika je da ako popijete ovu prvu to je kao da ste popili pet ovih drugih , i to je strašno, što nikada ne znate šta unosite u organizam i kako ćete na to da reagujete", ukazao je Popović.

I možda se upravo u tome krije misterija momentalne smrti kod mladih, dodaje, jer se oni retko kada tokom večeri zadrže na jednoj tableti uvek ih uzmu više.

"Mi ni u jednom slučaju smrti mladih nismo prilikom obdukcije našli neki otrov sem što smo registrovali prisustvo psihoaktivnih supstanci u ogromnim količinama", rekao je Popović za MONDO.

Stručnjaci su se složili, a i statistika potvrđuje da su zavisnici od heroina u stagnaciji, dok je sve veći porast onih koji konzumuraju sintetičku drogu i to mahom mladi uzrasta od 16 do 24 godine.

Problem je što se distribucija jako teško kontroliše, sintetička droga proizvodi se u ogromnim količinama, a niko ne može da garantuje da jedna tableta koja košta 1.000 dinara ne može da mladog čoveka odvede u momentalnu smrt.

Podsetite se i drugih priča iz MONDO serijala o drogama kod mladih:

Tagovi