Osam meseci posle prvog protesta u Beogradu, danas su se u Pionirskom parku ponovo okupili protivnici gradnje MHE.
Oni su, javlja naš reporter, nosili transparente na kojima je bilo ispisano: "Hoćemo reke, nećemo cevke", "Upozorenje, investitori MHE, niste dobrodošli", "Kraljevo će sačuvati svoje reke"...
Jedan od organizatora protesta, Aleksandar Jovanović Ćuta poručio je okupljenima:
"Imamo više energije nego sve njihove MHE zajedno!".
Preneo je i šta će akvisti tražiti na sastanku sa Aleksandrom Vučićem 29. septembra:
- Momentalno zaustavljanje gradnje svih MHE u celoj Srbiji;
- Rušenje svih MHE tamo gde je prekršen zakon;
- Da sastanak bude prenošen javno;
"Ako se ovo najveće zlo po Srbiju u 21.veku nastavi, a to je da ostanemo bez vode, imaćete Topli Do svuda po Srbiji, Brus i Štrpce! Albanci i Srbi su zajedno, to je jedino mesto gde se ne mrze, bore se zajedno!", rekao je Jovanović posle čega je usledio dugotrajan aplauz.
Na protestu se okupljenima obratio i čovek koji je simbol borbe protiv MHE - Desimir Desko Stojanov iz sela Rakite, koji je dočekan ovacijama: "Ovde sam da kažem istinu koja me boli. Kad država ne radi, onda mi imamo problem. Mi državu nećemo menjati, ostaćemo, a one koji ne valjaju, njih ćemo menjati".
"Ušli su nam u selo, razorili ga, uništili ga, iako u svim zakonima piše da ne sme biti narušena ambijentalna celina. Investitoru je dva puta naloženo da prekine radove, a on nastavlja, dovodi svoje batinaše", rekao je Stojanov.
"Mnogi od vas nisu bili u Rakiti. Dođite da vidite cirkusijadu. Bog je rekao da gore bude lepota. Ostalo je samo 500 metara reke, a sve zbog investitora Gorana Belića, izbeglice iz Bosne, koji nam pravi štetu koju njemu nije niko nikada. Njemu je naloženo da vadi cevi, a nastavio je", dodao je Stojanov.
Frontmen grupe Partibrejkers Zoran Kostić Cane imao je takođe šta da kaže:
Kada se okupljenima obratio kontroverzni reditelj i scenarista Boris Malagurski, izviždan je od dela demonstranata. Čuli su se i povici da siđe sa bine, a nakon manjeg verbalnog incidenta, nastavio je da govori: "Hm, čuvena srpska sloga... Ovde smo svi, bez obzira na razlike, zajedno u stavu: NE za MHE! Ljudi koji se bore protiv MHE su heroji!".
Predstavnik Odbrane reke Stare planine, Aleksandar Pantić dao je jedno obećanje:
"Dok nam se neke nezvanične informacije od gradskih vlasti Pirota ne potvrde (nije rekao koje), bićemo na barikadama. One su simbol rata u zemlji koja je kobajagi u miru. Kažu da je situacija na Staroj planini rešena. Nije rešena! Pokret Odbranimo reke Stare planine neće stati dok sve reke Srbije ne budu oslobođene".
Predstavnik Riverwatch organizacije, Nemac iz Austrije, zahvalio se građanima Srbije na buni zbog MHE, rekavši da svima u Evropi govori da se ugledaju na ono sto se dešava ovde.
"Plavo srce Evrope kuca ovde! Morate da nastavite da se borite! Budite ujedinjeni!", rekao je Urlih Ejhelman iz organizacije Riverwatch.
Protest u Pionirskom parku organizovali su pokret Odbranimo reke Stare planine (ORSP) i Savez mesnih zajednica Stare planine.
"Dok nadležne institucije ćute, uništavanje reka se nastavlja. U selima Srbije proglašeno je vanredno stanje. Organizovane su danonoćne straže, a u nekoliko mesta došlo je do fizičkog sukoba sa investitorom", objasnili su ranije organizatori.
Među okupljenima su bili i meštani Stare planine, Brusa, Petrovca na Mlavi, Kraljeva i mnogih drugih mesta u kojima su reke ugrožene.
Savez mesnih zajednica Stare planine proglasio je vanredno stanje na toj planini zbog, kako je naveo, nepoštovanja zakona i Ustava Srbije usled izgradnje mini hidroelektrana, saopštio je prošle nedelje taj savez.
Savez je pozvao tada predsednika Srbije Aleksandra Vučića da "konačno stane na put kriminalcima i da stane u odbranu zakona, kao i ispuni svoj plan o očuvanju srpskih sela".
Nakon toga je i saopšteno da će se Vučić sa organizatorima protesta sastati 29. septembra u zgradi Predsedništva u Beogradu.
Uoči protesta, danas su se oglasili i oni koji grade minihidroelektrane, postavljajući pitanje da li se iza okupljanja krije iskrena želja građana da se životna sredina zaštiti ili iza svega stoje privatni interesi organizatora protesta i pare koje, kako tvrde iz odruženja graditelja MHE, oni dobijaju od NVO.
Tema izgradnje MHE širom Srbije, a planirano je da ih bude 850, od kojih su pojedina postrojenja već napravljena u zaštićenim zonama, kakvi su nacionalni parkovi Kopaonik i Stara planina, izazvala je mnoga reagovanja, polemike, a stručna javnost izrazito je protiv njihove dalje gradnje, jer su vrlo štetne za ekosisteme.
U pojedinim mestima gde se prave MHE događaju se incidenti, a najviše ih je bilo u selu Rakita u Opštini Babušnica.
Zbog izgradnje MHE u proteklom periodu održano je i više protesta. Podsetite se onog u Beogradu: