Kineski policajci u Beogradu "padaju s nogu": Dnevno na jednog 180 Kineza

Srbiju je prvi put u istoriji posetilo najviše turista iz Kine, do jula ih je bilo čak 73.500, a po broju noćenja su, posle onih iz Bosne i Hercegovine, na drugom mestu. Za turistima su iz Kine došli i policajci...

Oni ovih dana, zajedno sa kolegama iz Srbije, patroliraju ulicama glavnog grada, ali i Novog Sada i Smedereva.

„Srbija je veoma bezbedna zemlja, zato što imate veoma iskusne policajce, kao što su Ivana i Vlada, oni su iskusni i veoma profesionalni. Puno toga su mi pokazali ovih dana, a ovo je moj peti dan u Beogradu. Patrolirali smo Knez Mihajlovom i po Kalemegdanskog tvrđavi. To je zapanjujuće lepo mesto“, kaže za Sputnjik policajac Vang Su.

Kineski policajci zapanjeni su lepotom Beograda, a Beograđani činjenicom da red održavaju ljudi u uniformi, koji dolaze iz druge zemlje.

Iako samo šetaju, kineski policajci svakog dana u Beogradu u proseku razgovaraju sa više od 180 Kineza, što, priznaju, iziskuje priličan napor.

„Ne zaboravite da se srećemo i razgovaramo i sa lokalnim stanovništvom, sa Srbima. Juče je jedna gospođa prijavila krađu. Zatekli smo se na Kalemegdanu, pa smo mogli da vidimo kako rade kolege iz Srbije. A kineskim turistima dajemo savete, kada nas vide, ne osete se samo bezbednim, već i ponosnim. Zato mi je drago što sam ovde, u Srbiji, u Beogradu“, kaže Suov kolega Feihu Bai.

Ponosni su i srpski policajci koji učestvuju u ovom projektu, za koji su odabrani najbolji. Sa kolegama iz daleke zemlje sporazumevaju se na engleskom.

„U početku smo bili malo oficijelni, sada je malo lakše, lepo je iskustvo svakako raditi sa kineskim policajcima. Prvih dana smo pričali o poslu, sada pričamo o svemu i svačemu“, kaže Vladimir Milošević iz Policijske stanice Stari Grad.

Da li će kineski policajci moći da vas "opale pendrekom"? - Evo odgovora


Kineski policajci zapravo su most između Srba i Kineza, koji uglavnom ne govore engleski. A biće ih sve više, jer Srbija neprekidno radi na svojoj promociji u zemlji iz koje turistički svake godine putuje čak 150 miliona ljudi.

Promocija na ovom tržištu ne zna za sezonu, radi se neprekidno, na velikim sajmovima turizma, konferencijama, a destinacije se posebno predstavljaju kineskim novinarima, blogerima i influenserima.

Kineski policajci počeli da patroliraju Beogradom,evo koja je njihova uloga


Ekskluzivitet je da smo uspeli da potpišemo ugovor i sa ’Alibabinom‘ turističkom platformom ’Fligi‘. Ta kampanja je počela 20. septembra i trajaće sve do kraja novembra. To je zaista veliki uspeh, potpisati ugovor sa kompanijom kakva je ’Alibaba‘, koja ima preko 622 miliona korisnika, zaista je ogroman uspeh, jer naša poruka može zaista da se čuje daleko, kroz čitavu Kinu“, kaže za Sputnjik Marija Labović, direktorka Turističke organizacije Srbije.

Na ovoj platformi turisti mogu i da razmene svoja iskustva, a svaki iz Beograda u proseku na internetu objavi 1000 fotografija.Srbija je angažovala i jednu od najpoznatijih kineskih glumica Mijau Mijau, koja ovih dana stiže u Beograd da bi svojim sunarodnicima predstavila gradski odmor u Srbiji.