Građanske organizacije "Srbija u pokretu" i Udruženje za zaštitu ustavnosti i zakonitosti dostavili predsednici Skupštine Srbije Maji Gojković i vladajućoj većini zahtev da se izjasne da li će do kraja 2019. godine usvojiti izakon kojim se ograničava rijaliti program i uvodi pola sata kulturnog programa za decu koji je podnelo 42.852 građana ili "smeniti članove REM-a budući da postojeći zakonski okvir sadašnji sastav REM-a nije u stanju da primeni".
Maji Gojković je istovremeno uručeno pismo koje je preko online peticije potpisalo 5.000 građana.
"Tokom ove godine podnosili smo više prijava REM-u zbog promovisanja nasilja (brutalnog prebijanja žena, unošenja pištolja, više tuča), ali i nadrilekarstva sa (prema pisanju medija) smrtnim ishodnom, kao i govora mržnje (vređanje profesora Danijela Sinanija). Takođe je prekršen Zakon nedostavljanjem informacija od javnog značaja u vidu nedostavljanja dokumentacije na osnovu koje su TV Happy i Pink dobile nacionalnu frekvenciju", navodi se u saopštenju ovih organizacije, koje su organizovale i proteste i perfomanse sa zahtevom da se ograniče rijaliti programi.
Prema saopštenju, Maja Gojković je u četvrtak odgovorila podnosiocima inicijative da u roku od 15 dana izrade obrazloženje, kao i da broj verifikovanih potpisa (36.316) ispunjava Ustavom propisan uslov.
"Pravni tim će u ponedeljak, 16. decembra dostaviti traženo obrazloženje nakon čega ne postoje nikakve formalne prepreke da se usvoji predlog, a predsednici skupštine, kao i vladajućoj većini biće iznet predlog da do četvrtka, 19. decembra daju zvaničan odgovor u vezi sa predlogom i obrazloženjem", navodi se u saopštenju.
Ove organizacije navode da je predlog zakona podržalo 30.000 građana i da ne postoji obaveza prolaska kroz javnu raspravu.
"Posebno ističemo da su predlog podržali pravni eksperti, psiholozi, kao i stručna služba Ministarstva kulture (na zvaničnom sastanku), ali i predsednik odbora za kulturu Narodne skupštine Mirko Krlić, poslanik SNS. Ako, pak, predsednica Narodne skupštine ili vladajuća većina održavanje javne rasprave smatraju neophodnim potrebno je u odgovoru do naznačenog termina predložiti konkretne datume i mesto održavanja navedenih rasprava i diskusija, kao i krajnji datum za odlučivanje o predlogu", dodaje se u saopštenju.
Redovno zasedanje parlamenta se završava u decembru 2019. godine. Naredno zasedanje je u martu 2020. godine za kada su najavljeni izbori.
Poruka podnosilaca inicijative je ova:
"Problem nasilja i govora mržnje, kao i činjenje velikog broja krivičnih dela, veliki su i ozbiljni problemi koji su suprotni zaštiti i pravilnom razvoju maloletnika koju propisuje Zakon o elektronskim medijima. Bilo kakvo prolongiranje i neusvajanje zakona podrazumeva odgovornost za nasilje i upropašćavanje novih generacija dece i maloletnika, zbog čega se kao jedino rešenje nameće ili smena članova REM-a ili usvajanje zakona o ograničavanju rijalitija u najkraćem mogućem roku".