Nedimović je tom prilikom rekao da posle 20 godina i uloženih oko 20 miliona evra sa akreditacijom dobijenog od sertifikaiconog tela dobijen srpski generalštab za bezbednost hrane.
Ovim se, rekao je minitar, uspostavlja sistem kontrole ulaska hrane u Srbiju, a ispunjavanju i standardi za izvoz, uz podsećanje da su najveća tržišta srpske hrane EU i zemlje okruženja.
Jako važno da posle 20 godina stavimo tačku na ovo i da se ne otvara više pitanje laboratorija, nego samo da one rade, rekao je on i dodao da će sada ući u sistem nadzora svih privatnih laboratorija, preko sistema analize rizika.
Istakao je da posle akreditovanja laboratorija mikotoksini, jedan od njih je aflatoksin, neće morati više da se šalju uzorci u inostranstvo, ispitivaće se i prisustvo pesticida i drugih materija.
"Mislim da će se neki jako ljutiti na nas, ali mislim da će građani Srbije biti zadovoljniji jer će u svakom trenutku znati šta jedu jer će to biti na nezavisan način utvrđeno od strane države", rekao je Nedimović.
Srbija je za laboratorije do sada za opremanje izdvojila osam miliona evra, EU donila 7,5 miliona evra, a ostalo do 20 miliona bili su troškovi, objašnjeno je i naglašeno da je država obezbedila novac da laboratorija u narednom periodu funkcioniše.
Šef delegacije evropske komisije u Srbiji, Sem Fabrici, rekao je da Srbija posle akreditovanja ima mehanizam za nadzor i kontrolu kvaliteta hrane, što je važno za potrošače u Srbiji ali i za izvoznike, jer oko 70 odsto srpskog izvora ide na tržište EU.
Donacija za laboratoriju deo je šire podrške EU u cilju podizanja kvaliteta i bezbednosti hrane , rekao je on i dodao da je laboratorija bila jedan od merila u procesu napretka u pregovorima za pristupanje Srbije EU.
Fabrici je naglasio da je glavno pitanje bila nezavisnost laboratorije, i ona nezavisna i treba da bude u kontroli kvaliteta hrane u Srbiji.