Društvo

UPOZORENJE SRBIJI zbog emisije štetnih čestica

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Energetska zajednica upozorila je Srbiju na neadekvatnu primenu Direktive o velikim postrojenjima za sagorevanje. Resorno ministarstvo tvrdi da poštuje sve propise i "lopticu" prebacuje na teren drugog ministarstva...

Izvor: Mondo/ Goran Sivački

Srbija se poziva da u roku od dva meseca ograniči emisiju štenih čestica na nivou pojedinačnih postrojenja ili primeni Nacionalni plan za smanjenje emisije.

Sekretarijat Enegretske zajednice uputio je Otvoreno pismo srpskim vlastima kojim ih poziva na punu primenu graničnih vrednosti odnosno Nacionalnog plana za smanjenje emisije šetnih gasova.

”Svako postrojenje mora biti pokriveno jednom od ove dve opcije. Od 16 postojećih velikih postrojenja za sagorevanje 9 su predemet rešavanja ovog spora”, navodi se u pismu.

U Sekretarijatu Energetske zajednice navode da je Srbija 2016. godine odobrila nacrt Direktive za smanjenje emisije kojI do danas nije usvojen.

Dodaje se da slanjem otvorenog pisma Sekretarijat inicira "preliminarnu proceduru” kako bi se Srbiji u roku od dva meseca dala ”mogućnost da reaguje” na navode o neusklađenosti sa propisima Energetske zajednice.

Ministarstvo rudarstva i energetike (MRE) u odgovoru EZ saopštilo je da EPS i i ostale energetske kompanije apsolutno postupaju u skladu sa merama predviđenim Nacionalnim planom za smanjenje emisije štetnih gasova.

Nacionalni plan za smanjenje emisija (NERP), usaglašen je između Ministarstva rudarstva i energetike, Ministarstva zaštite životne sredine i svih kompanija koje posluju u energetskom sektoru Srbije, navodi se u informaciji Ministarstva rudarstva i energetike.

"Ono što kao Ministarstvo rudarstva i energetike odgovorno tvrdimo je i da Elektroprivreda Srbije i ostale energetske kompanije, apsolutno postupaju u skladu sa merama koje su predvidenje NERP-om, i da sprovode projekte koji se odnose na domen iz tog plana", preciziralo je Ministarstvo.

Kada je u pitanju usvajanje Nacionalnog plana za smanjenje emisija, odgovor na to pitanje trebalo bi zatražiti od Ministarstva zaštite životne sredine, u čijoj je nadležnosti da bude predlagač prema Vladi Republike Srbije, saopštilo je MRE.

Srbija je 2006. godine ratifikovala Sporazum o Energetskoj zajednici koji između ostalog podrazumeva usklađivanje emisije pojedinih štenih materija dobijenih procesom sagorevanja u vazduh.

U slučaju nemogućnosti ispunjavanja uslova iz Sporazuma, Energetska zajednica može, kao poslednju meru, i suspendovati potpisnicu iz članstva.