Na portalu "AirVisual" koji se bavi merenjem zagađenja u gradovima širom sveta Beograd je trenutno pri samom vrhu, na sedmom mestu.
Još gore stanje je u Valjevu, gde je proglašena "ljubičasta" uzbuna koja znači da je vazduh "veoma nezdrav", odnosno opasan i štetan po zdravlje.
Kritična situacija sa zagađenjem, prema podacima objavljenim oko 14 časova je i u Beočinu, Nišu, Kosjeriću, Smederevu i Ubu.
Zaštitnih maski u apotekama širom Srbije gotovo da nema, moguće ih je naručiti preko Interneta, kao i u prodavnicama koje se bave prodajom opreme zaštite na radu.
Ako želite da kupite hirurške maske, s obzirom da ovih specijalnih koje štite od aerozagađenja u Beogradu nema u prodaji, u šta samo se juče uverili u apotekama u centru grada, one i nisu baš efikasne.
EVO ŠTA MOŽETE DA URADITE DA SE ZAŠTITE
Iz Instuta za Javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" navode da je trenutno prisutno urbano aerozagađenje, uglavnom čestičnog tipa (PM10 čestice).
Takođe, variranje koncentracija u toku dana, veoma zavisi od manifestnih klimatskih uslova u određenom gradu/njegovom delu, poput niske temperature vazduha, visokog vazdušnog pritiska, uspostavljanja temperaturne inverzije. Takvi uslovi naročito se detektuju u ranim jutarnjim časovima i uveče.
Upravo tada bi trebalo ograničiti boravak napolju osobama koje spadaju u osetljive populacione grupe: mala deca, stariji, hronično oboleli (respiratorna, kardiovaskularna oboljenja), rekli su za MONDO u "Batutu".
Dr Milovan Šarović, pneumoftiziolog, saradnik MediGroup-a, ističe da su deca posebno osetljiva, pa se preporučuje da ih u periodu najveće koncentracije zagađenih čestica u vazduhu ne izvodite na duži period napolje.
Iz "Batuta" preporučuju da u toku navedenih delova dana nikako ne upražnjavati fizičke aktivnosti poput trčanja ili bilo kakvih treninga na otvorenom, s obzirom da se u toku istih odvija ubrzana ventilacija, što pospešuje intenzivniju apsorpciju štetnih materija putem inhalacije.
HIRURŠKE MASKE NISU EFIKASNE
Kako su nam rekli u "Batutu", obične - hirurške maske, koje bi se koristile u gore pomenutim klimatsko-temperaturnim uslovima, nisu efikasne, jer pod uticajem toplog izdahnutog vazduha osobe koja ih nosi,zbog ovlaživanja površine maske, ujedno biva narušena njena fizička struktura, a samim tim i funkcija zaštite.
Ovaj mehanizam narušavanja integriteta ove vrste maske nastaje usled kondenzacije vlage pri relativno visokoj telesnoj temperaturi i temperaturi izdahnutog vazduha, a veoma niskoj temperaturi ambijentalnog vazduha, dodali su.
Pojedini smatraju da ni "nano-maske" koje su namenjene zaštiti od aerozagađena nisu baš efikasne. Nisu udobne za nošenje, teške su, a kada se pokvase nisu više za upotrebu.
ZAŠTITA ODEVNIM PREDMETIMA
Iz Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" ističu da je moguće i odevnim predmetima, blago prekriti disajne puteve, ne zanemarujući čestičnu prirodu zagađujućih materija, što znači da se mogu zadržati i na upravo tim istim delovima odeće (šal, kapa, kaput), pa je neophodno iste odmah skinuti.
Ukoliko ste boravili napolju, po povratku u vaše domove, trebalo bi odmah skinuti odeću koju ste nosili, ali i umiti se, zato što se zagađujuće opasne čestice mogu zalepiti na vašu kožu, a nakon toka dospeti u vaš krvotok.
EVO KADA DA PROVETRAVATE STANOVE
Zbog visokih koncentracija zagađujućih čestica u vazduhu, koje su posebno izražene u jutarnjim i večernjim satima, stanove nikako ne bi valjalo provetravati u tom periou.
Dr Milovan Šarović kaže da se otvaranje prozora preporučuje u periodu od 11 pa do 17h kada je koncentracija ovih materija u vazduhu manja.
"Kako biste bili sigurni da je vazduh koji udišete čist, koristite prečišćivače vazduha. Naravno, prilikom njihove upotrebe u prostoriji prozori moraju da budu zatvoreni", savetuje dr Šarović.
• Posledicom trenutnih klimatskih uslova u Srbiji i nedostatka strujanja vetra i padavina, sva prašina koja se stvorila ostala je u vazduhu.
• Tu prašinu predstavljaju lebdeće sitne čestice od 2.5 i 10 mikrona, takozvane Particulate matter.
• Koliko su one sitne možete videti ukoliko ih uporedite sa veličinom ljudske dlake koja iznosi 70 mikrona, što znači da su ove čestice i do 30 puta sitnije od ljudske dlake.
• Njihovim deponovanjem u plućima smanjuje se gasna razmena.
• Organi koji su najviše ugroženi su pluća i srce, a sve češće se moždani i srčani udari povezuju sa zagađenjem vazduha
• Osim toga, podaci u poslednje vreme pokazuju da zagađenje ima uticaj i na Alchajmerovu bolest i neka druga neurološka oboljenja.
Glavni aerozagađivači su PM-10 i PM-2,5 čestice, koje su vrlo sitne i opasne jer prolaze i kroz najsitnije disajne puteve.
PM-10 čestice su smesa dima, čađi, prašine i kiseline uz teške metale. Ako je koncentracija čestica preko sto mikrograma, kaže se da je vazduh jako zagađen.
Dok se ne promene vremenski uslovi i ne počne da duva vetar koji će rasterati štetne čestice, meteorolozi poručuju da se neće lakše disati.
KADA BI MOGAO DA SE POJAVI VETAR?
Metorolog "Metosa" Branko Sparavalo rekao je za MONDO da će magla koja je već danima prisutna na velikoj površini Srbije početi da se razilazi u petak popodne u većini krajeva.
Njenu pojavu ovih dana uslovio je visok pritisak, ali i odsustvo vetra koje takođe doprinosi zadržavanju zagađujućih čestica u gradovima širom Srbije.
Vetar slabijeg inzeniteta mogao bi da se pojavi u petak, a da li će i u kolikoj meri "oduvati" zagađenje ostaje nam da vidimo.
Crvena zvezda dočekala strašno pojačanje: Stigao defanzivni specijalac da zakrpi problematično mesto!
Strašni Dobrić rešetao, Zvezda dobila sa pola snage: Generalna proba uspešna, sad se čeka Evroliga!
Istoričari će proučavati ono što će se dogoditi u Siriji: Prognoza komandosa SAS-a, već je jednom šokirao svet
Mondo ukrštenica za 10. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Šta kažete? Sedam? Izvinjavam se Milanu!" Lapsus Vladana Milojevića pred Ligu šampiona sve nasmejao