Borci u toj radnoj grupi imaju tri člana, i to su Dejan Milošević iz Kuršumljije, predstavnik udruzeznja "Gvozdeni puk", Dejan Veličković iz Niša, predstavnik udruženja "Oko sokolovo", i advokat Miroslav Živković iz Beograda, koji zastupa ratne veterane, prenosi Politika.
Pored boračkih predstavnika imenovana su po dva člana iz minstarastava odbrane, pravde i boračkih pitanja, i dva člana iz kabineta Vlade Srbje.
Radna grupa je formirana posle sastanka u decembru s premijerkom Anom Brnabić.
"Ovo nije borba za novac, već borba za dostojanstvo i pravdu", rekao je Milošević i naglasio da su na mukama ratnih veterana pojedini advokati napunili džepove, a država je oštećena na ime sudskih troškova koje je isplatila tim advokatima.
"Naplata sudskih troškova išla je isljučivo preko izvršitelja i država je oštećena za oko 220 miliona evra. To je velika pljačka i afera. Da je država bila razumna, do toga ne bi došlo, a taj novac bi otišao na pravu stranu, ljudima koji su ratovali. Sada pojedini advokati imaju po 20 miliona evra na računu, a mi se i dalje borimo za neisplaćene dnevnice koje su nam sledovale po zakonu", rekao je Milošević i dodao da onim što rade štite i državni budžet.
On tvrdi da su mnogi advokati prevarili borce zarad svog ličnog interesa.
"Naša borba za neisplaćene dnevnice traje 20 godina, a bitne političke faktore u Srbiji to nimalo nije interesovalo. Političari beže od boraca kao da smo šugavi ili kao da smo zaraženi koronavirusom", rekao je Milošević.
Advokat Miroslav Živković kaže da učestvuju u radnoj grupi sa ciljem da se spreče prevare i zloupotrebe koje su se dosad događale.
"Upozoravali smo da je loš rad našeg vojnog pravobranilaštva i sudova doveo do toga da je država ostećena. Drugi deo problema je što nijedna od ovlašćenih institucija nije reagovala na prevare pojedinih advokata i nekih nazovi udruženja veterana koji su u poslednjih 30 godina samo iskorišćavali i pljačkali učesnike ratova", rekao je Živković.
Dodaje da je prema njihovim nezvaničnim saznanjima, pokrenuto oko 100.000 parnica u vezi sa neiplaćenim ratnim dnevnicama.
"Od 2018. vojska je počela da priznaje neke tužbene zahteve ali samo određenim advokatima, i tu je napravljena višemilionska steta po državu", zaključio je on.