Nesebične prirode!

JEDAN OD NAJZNAČAJNIJIH SRPSKIH NAUČNIKA KOJI JE ZADUŽIO SVET: Deset stvari koje bi trebalo da znate o Pupinu (VIDEO)

Autor Aleksandar Nastevski

Genije iz Idvora rođen je na današnji dan!

Mihajlo Pupin, jedan od najznačajnijih naučnika koji je dostignućima zadužio čovecanstvo, rođen je na današnji dan 1854. godine u Idvoru.

Bio je srpski i američki naučnik, pronalazač, profesor na Univerzitetu Kolumbija i počasni konzul Srbije u SAD.[a] Bio je i jedan od osnivača i dugogodišnji predsednik Srpskog narodnog saveza u Americi. Takođe je dobio i Pulicerovu nagradu (1924) za autobiografsko delo "Od pašnjaka do naučenjaka". O njemu će biti snimljen i holivudski film!

Mihajlo Pupin je tokom svog naučnog i eksperimentalnog rada dao značajne zaključke važne za polja višestruke telegrafije, bežične telegrafije i telefonije, potom rentgenologije, a ima i velikih zasluga za razvoj elektrotehnike. Takođe je zaslužan i za pronalazak Pupinovih kalemova.

Dobitnik je mnogih naučnih nagrada i medalja, bio je član Američke akademije nauka, Srpske kraljevske akademije i počasni doktor 18 univerziteta..

Pogledajte video - deset stvari koje bi trebalo da znate o Pupinu!

Direktorka Muzeja Bojana Borić Brešković, podseća da je Pupin nakon Prvog svetskog rata Muzeju koji je preživeo velike gubtike i čije su zbirke ošteće darovao, kako bi pomogao, izuzetna umetničkih dela, među njima dela Paje Jovanovića i Uroša Predića.

"Muzej je tokom Prvog svetskog rata bio devastiran i zahvaljujući Pupinu došli smo do izuzetnih umetničkih dela, jedan deo čine ona koja je Pupin sam poklonio Muzeju, a to su dela Paje Jovanovića, Uroša Predića.. a drugi ona nabavljena zahvaljujići Fondu koju je osovano 1923. godine", rekla je direktorka Narodnog muzeja.

Pupin je znajući da je Muzej ostao bez porteta Ruđera Boškovića otišao direktno u Prag kod Vlaha Bukovca koji je tada bio na vrhuncu karijere i tražio za Muzej naslika Ruđera Boškovića - jednog od njavećih umova nauke svog vremena.

Među čuvenim delima Paje Jovanovića su Portreti Mihajla Pupina i njegove ćerke Varvare Pupin, kao i dela koje su naslikali Konstatnin Danil, Novak Radonjić, Pavle Simić i Georgije Bakalović.

U stalnoj postavci Muzeja pet je dela koje je Pupin lično poklonio Muzeju i još dva od 12 nabavljenih zahvaljujući zadužbinarstvu Mihajla Pupina.

Direktorka je podsetila da je Pupin 1923. odlučio da se priredi poseban Fond za otkup umetničkih dela, koji je rastao i 1932 je postao i Fond koji je omogućio i publikovanje monografija vezanih za srpsku srednjovekovnu kulturu i umetnost i prikuljlanje materijala i snimanje najneophodnijiih fotografija nužnih da bismo imali dobro,dobro umetničko delo.

(Mondo/Agencije)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.