NAŠ PETAR JEDINI NA SVETU LETEO NA 7 KONTINENATA: Srbin na krilima bio iznad Himalaja, Antarktika i afričkih pustinja

Jedini na svetu koji je preleteo svih sedam kontinenata, napravio rekord i na krilima prešao gotovo pola sveta, jeste Srbin Petar Lončar, prvi srpski profesionalni paraglajderista

Privatna arhiva

Beograđanin koji ima 33 godine jedrio je padobranom iznad pingvina na Antarktiku, Himalaja, afričkih pustinja, okeana na Havajima...

Pilot paraglajderista, član Aero-kluba "Jat" i jedan od sportista Vazduhoplovnog saveza Srbije obišao je ukupno 65 zemalja sa rancem na leđima. Isprirčao je za MONDO kakav je to osećaj, šta mu ljudi govore i šta je sve doživeo na svom putu.

"Gde god ima neko brdo, može da se raširi paraglajder. Moja putovanja traju po tri ili četiri meseca. Spakujem paraglajder u ranac i avionskim i autobuskim linijama stignem do Gvatemale, Nikaragve, Kolumbije. Jedan od najboljih letova bio je u Pakistanu, na visini od 7.000 metara. To je bila ekspedicija sa dvojicom kolega. Tu je zatim let u Namibiji iznad najstarijih peščanih dina na svetu, Južnoafričkoj republici...“, priča nam ovaj momak.

Petar je prvi Srbin koji je preleteo Himalaje, a početkom ove godine leteo je iznad Australije i zaokružio svoj sedmi kontinet. Najteže je, kaže, bilo na Antarktiku.

"Krenuo bez karte i bez mesta na brodu. Sve sam organizovao sam sa malim budžetom i to je stvarno bila avantura. Nisam ni mislio da ću da stignem do tamo. Priključio sam se ekspediciji istraživača na brodu i sa njima stigao. Inače, imao sam samo 10 odsto šanse za let zbog vremenskih uslova, a istraživači mi nisu davali da letim da ne bih uznemirio životinje. Bilo mi je dozvoljeno da brod napustim samo jednom dnevno u trajanju od sat vremena i da u to vreme obavim svoj zadatak letenja. Uspeo sam“, kaže ovaj neverovatan momak. 

Najviše pamti kada su kolege i on leteli na Havajima sa dečakom koji je bio nepokretan, ali je imao veliku želju da leti sa njima.

"Obezbedili smo mu odgovarajuća kolica i leteli smo zajedno iznad plaža i vulkana na Havajima. To smo uspeli zato što se svi paraglajderisti u svetu družimo, dobro znamo i zajedno sve organizujemo. U koju god zemlju da odem, neko od njih me ugosti. Mi smo kao jedna velika familija“, kaže Petar.

Osim ovakvih avantura, Petar drži i svetski rekord u akrobatskom letenju, gde je uspeo da se okrene 191 put uzastupno.

"Baviti se akrobatskim letenjem koje ocenjuju sudije je izuzetno teško, jer se vežba u vazduhu. Jedan trik nekada se vežba i do tri godine. Ne postoji način da vežbate na zemlji, samo u vazduhu. Zbog svega toga, dospeo sam među 10 najboljih paraglajderista na svetu“, potvrđuje on.

Nacionalni rekord po dužini trajanja je njegov let koji je trajao 9 sati, kada je prešao skoro 190 kilometara bez pauze.

"Tu nema fizičke aktivnosti, sedite kao kada vozite auto. Tamo gore se uvek nešto dešava i uvekmorate da pazite, da donosite prave odluke. Sve je kao neka igra. Naravno, sa sobom gore morate da ponesete užinu, voće, neke grickalice, kako biste održali snagu“.

Na ono što radi gleda kao na uživanje i planinski, a ne ekstremni sport.

"Rizično je kao vožnja automobilom, što znači da sve zavisi kako voziš i koliko si pažljiv, poštuješ li propise. Uvek se unapred pripreme koordinate. Meteorologija je veoma precizna i znaš na 50 kilometra unapred kakvi će biti uslovi. Isto kao kad šetaš, ako će padati kiša, ponesi kišobran. Nisam imao nikakvih rizičnih momenata, najvažnije poštovati prirodu“.

Petar ovako živi 15 godina i kako kaže, to ga jednostavno čini srećnim. Ima svoju školu paraglajdinga na Čigoti na Zlatboru i uspeva da sebi obezbedi dovoljno finansija, jer kako kaže, ne treba mu previše.

"Uvek sam se pomalo razlikovao i zapravo sam želeo da budem drugačiji od ostalih. Najviše po avanturističkom duhu i želji da izađem iz zone konfora. Ipak, verovali ili ne, ne smatram sebe neustrašivim. I pored svih letova, verovali ili ne, kada bih stao na vrh zgrade imao bih strah, jer nema moje opreme“, smeje se Petar. 

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.