ULAGANJE U OVAJ BIZNIS SAMO 150 EVRA, A ZARADA VIŠESTRUKA! Uzgajivači tvrde - kupite mašinu i uspeh je zagarantovan!

Uzgoj glista je posao koji se mnogima čini neobičnim, a zapravo je veoma unosan.

YouTube/Printscreen/The Fish Whisperer

Oni koji se bave uzgojem glista tvrde da taj posao ne zahteva velika početna ulaganja, a može da donese ozbiljnu zaradu.

Od ovog posla može lepo da se živi i gliste mogu da se izvoze i prodaju. Kada se posao proširi, potrebno je proširiti i ulaganja kako ne bi propao, kažu za MONDO iz Udruženje uzgajivača glista. 

PRODAJA RIBOLOVAČKIM RADNJAMA ZA 200 EVRA

Visina početnih ulaganja ako hoćete da se bavite uzgojem glista najviše zavise od toga šta sve imate na raspolaganju.  

"Mala ulaganja su ulaganja ako nešto već imate i ne počinjete od nule. Ja sam kupio spre 20 godina leglo i to je koštalo 100 marka. Gliste se hrane stajskim đubrivom, pa sam kupio koze i ovce. To može da bude ozbiljan posao ako se uloži. Imao sam 150 legla i kada sam video da ne mogu da postignem sve, pošto je to fizički posao, onda sam smanjio broj. Usputno sam radio taj posao, onda su me zvali iz ribolovačke radnje kojima sam počeo da prodajem gliste kesicama. Samo od toga još pre 10 godina mogao sam da zaradim 200 evra na mesečnom nivou. Slično je i sa drugim uzgajivačima", kažu za MONDO iz Udruženje uzgajivača gista.

POČELO KAO HOBI

Milan MIlenković koji se bavi uzgojem glista kaže za MONDO da je za celu priču saznao preko interneta i da je odlučio da mu to postane novi hobi. 

"Odlučio sam se za takozvane kalifornijske gliste. Pre tri godine odlučio sam da kupim dva legla koje sam smestio na oko četiri kvadrata površine. Kalifornijske gliste su dobre jer mogu da proizvedu do 15 kubika humusa sa samo 24 legla. Uzgajaju se u zrelom stajnjaku kojeg razlažu pri ishrani, a ostatak koji ne usvoje u organizmu izbacuju kao humus", kaže Milenković za MONDO. 

YouTube/Printscreen/WORM GITTER 

ULOG OD 150 EVRA?

Da bi se kupile gliste, početno ulaganje iznosi 150 evra tokom prve godine i to je neko "pravilo", kažu uzgajivači. 

"Početno ulaganje zavisi od nekoliko stavari. Na primer, sa 100 do 300 eura možete se baviti uzgojem glista kao hobijem, dok će vam za prihode trebati 1000 do 3000 evra. Cena metra kvadratnog legla, što je oko 50.000 glista, iznosi oko 150 evra. Trenutna cena legla glistenjaka je oko 6.000 dinara, mini leglo može da se kupi i za 2.500 dinara, dok litar glistenjaka je 12 dinara kod nas, dok je u inostarnstvu znatno skuplji", objašnjava uzgajivač. 

ZARADA 10 MILIONA ZA 300.000 GLISTENJAKA

Sa godišnjom proizvodnjom od 300.000 litara glistenjaka prihod je sedam do 10 miliona dinara, a rashod između četiri i pet miliona dinara, kažu uzgajivači glista. 

"Kada se proizvodnja povećava na 500.000 litara, povećava se i prihod. Mnogi kupuju i mašine za automatsko pakovanje, što olakšava posao. Veliki farmerski uzgoj nije dovoljno rasprostranjen u Srbiji, dok u inostranstvu postoje mašine za preradu glistenjaka i kod njih je posao veoma popularan. U svetu proizvodnja glista predstavlja unosan posao, pa je izvoz najbolja opcija", kaže Milenković. 

PAZITE NA KRTICE I ŽABE

Sam posao nije zahtevan i zapravo je vrlo korisna aktivnost za one koji rade povrtnjak, jer omogućava pretvaranje biljnog otpada u plodni humus, kaže naš sagovornik. 

"U većim razmerima uzgoj glista može postati izvor prihoda i posao sa punim radnim vremenom. Potrebne su vrlo jednostavne stvari, poput lopate i kolica. U direktne neprijatelje glista ubrajaju se krtica, svinja, miš, ptice, živina, stonoga, žaba i zmija, pa se o tome mora strogo voditI računa. Oni koji mogu da poremete gliste su mravi, različite bube i insekti", kaže Milenković.