JEDNOM SAM OVAKO PLANINARILA I VIŠE NIKADA! Beograđanka posle lošeg iskustva ima važno upozorenje za sve!

Planiranje nikad popularnije, ali kada vodiči ne vode računa o grupi, sve ume da postane opasno!

Youtube/Printscreen/MONDO Crna Gora

Popularnost planinarenja u Srbiji naglo je porasla za vreme pandemije, kada su mnogi vikendima odlazaili u prirodu, umesto u grad i izlazak.

Zbog toga na teškim rutama iskusni planinari sve češće viđaju početnike, koji na "hajking" polaze sa agencijama potpuno nepripremljeni, u "starkama" umesto cipela i slikaju se na rizičnim mestima.

Na sve to, pojedine agencije za razliku od planinarskih društava ne vode previše računa o grupama, zbog čega se dešavalo da se neki planinari izgube na nekoliko sati, zaistanu za grupom, da im pozli ili da se povrede, tvrdi za MONDO Beograđanka Danijela Filipović. 

AGENCIJA I PLANINSKA DRUŠTVA NISU ISTO

Imam dugogodišnje iskustvo u planiranju i član sam planinarskih društava sa kojima uglavnom idem svuda, kaže Danijela Filipović.

"Pošto sam mnogo različitih ruta već prošla, odlučila sam da probam da odem na planinarske ture sa agencijama koje su mi se svidele. Nas nekoliko se prijavilo, jer je program zvučao zanimljivo, vodiči iskusno i mislila sam da neće biti velike razlike nego kada idemo sa planinarskim društvima. Ipak, ispostavilo se da razlike postoje i smatram da mogu da budu potencijalno opasne", kaže Danijela Filipović. 

ČOVEK SE ZADIHAO I STAO, NIKO NIJE NI PRIMETIO

Prvo što je primetila kada se sa turističkom agencijom uputila na planinu Rtanj jeste da je većina polaznika pošla potpuno nepripremljena. 

"Rečeno je samo da se ponese udobna obuća i voda. Većina ljudi je došla samo u patikama koje su potpuno neadekvatne za kamenjar, bez štapova, bez ikakve opreme. Smatrali su valjda da im je to suvišno, a niko ih nije upozorio da će im to trebati. Već na početku rute, morala sam da pozajmim svoj štap starijem gospodinu, koji se umorio od penjanja već na početku, ali to niko nije primetio. Čovek se zadihao, nije mogao da nastavi, pa smo prijateljica i ja ostale sa njim, dok je grupa nastavila dalje ne primetivši šta se desilo", kaže planinarka. 

SAMO JE BILO - "VIDIMO SE NA KRAJU RUTE"

Sasvim je normalna i uobičajena stvar da tokom penjanja na planinu jedan vodič bude na početku, drugi na kraju kolone, kako se niko ne bi izgubio. 

"Navikla sam da svaka grupa ima dva vodiča koji broje članove i proveravaju da niko ne zaostaje. Idemo svi zajedno, jer penjanje na planinu uopšte nije naivno i bezopasno. Može da se desi da uganete nogu, da vam pozli, da zgazite zmiju. Ipak, u pomenutoj ageniji rečeno je da svako ide svojim tempom i niko nikoga nije čekao, što je zaista katastrofa. Bukvalno je bilo, vidimo se na kraju rute, iako znam da pola grupe nije imalo broj telefona vodiča", tvrdi naša sagovornica. 

KRENU U STARKAMA I SLIKAJU SE ZA INSTAGRAM

Ono što sam takođe primetila, jeste veliki broj devojaka u starkama i mladića koji su se slikali na mestima na kojima ne bi trebalo da se zadržavaju. 

"Moguće je da su krenuli samo zbog slika koje bi da okače na Instagram. Umesto da se vodi računa o suncu, hladnoći, kiši, što su sve stvari koje mogu da se dese na planini, niko na to nije pazio. Neke devojke su se izgubile i na kraju ture su mi rekle da su jedva pronašle put, a da to niko nije ni primetio. Zaista, prava sreća je što se do sada ništa loše nije desilo, a moglo je", kaže ova Beograđanka. 

IMA PROVERENIH I PROFESIONALNIH AGENICIJA

Kako kaže, usput je primetila vodiče drugih agencija koji su sedeli sa nekim od članova svoje grupe i čekali ih da se odmore, kako bi inače svuda trebalo da bude. 

"Sigurno da ima dobrih i proverenih agencija koje su profesionalne i znaju koliko je odgovoran posao planinskih vodiča. Ipak, ima i ovih drugih agencija koje niču kao pečurke, targetiraju mlade bez iskustva i cilj im je samo da uzmu novac. Smatram da svako ko ima iskustvo treba da prijavi takve agencije i da one moraju da postupaju po pravilima, pre nego što se desi neka tragedija", kaže naša sagovornica za MONDO.