Vranjska reka obojena u crveno nedavno je šokirala građane Vranja, MIleševska reka prošlog meseca takođe dobila boju krvi, dok je voda u Moravi kod Ušča takođe tekla u crvenoj boji.
Nadležne službe u Kragujevcu nedavno su pokušavale da utvrde kako je obojena reka Lepenica, pošto su se pojavili snimci i fotografije reke koja je pocrvenela, ali odgovora nije bilo.
Ekipa MONDA pitala je stručnjake šta mogu da budu potencijalni uzorci "crvenih reka" gotovo celim svojim tokom i koliko je to potencijalno opasno za građane koji žive u blizini?
U VRANJU KRIVAC TEKSTILNA INDUSTRIJA?
Dejan Zagorac predsednik Eko centra, kaže za MONDO da slike reka koje su poprimile crvenu boju najviše liče na industrijsko zagađenje.
"Najverovatnije je u Vranju u pitanju tekstilna industrija, koja dosta zagađuje, pošto veliki broj fabrika nema filter za otpadne vode. Ista stvar se ranije dešavala u Arilju i reka je slično izgledala. Može da se desi i da je krivac za neke flurescentne boje reke zapravo zagađenje od pesticida, koje dalje može da dovede do uginuća ribe. U tom slučaju, reka je braonkasta i izgleda beživotno", objašnjava Dejan Zagorac.
OPASNO JE AKO SE KORISTI ZA NAVODNJAVANJE
Ono što sigurno nije slučaj, to je da su ovakve boje nastale prirodno i ničim izazvano, kažu iz Eko centra.
"To sigurno ima veze sa nekom vrstom zagađenja i nije došlo samo od sebe. To je jako opasno, jer mnogi građani sigurno koriste tu vodu za navodnjavanje, pecaroši odatle vade ribu. Čak i kada se voda razbistri, to ne znači da je sve u redu, već zagađenje može da bude trajno, da priroda ne može da se obnovi, da zagađenje ulazi u stene", kaže Zagorac.
OPASNE MATERIJE DOSPEVAJU DO LJUDI
Najopasnije je ako je voda zagađena opasnim materijama, koje će sigurno na kraju dospeti do ljudi.
"To se dešava u slučajevima kada se voda zagadi teškim metalima. To znači da će nam se takvo zagađenje preko lanca ishrane sigurno vratiti. Nije problem utvrditi ko je zagađivač i koje materije su u pitanju, budući da u Srbiji postoje ekološki inspektori. Tužilaštvo mora da reaguje čak i ako niko od građana to ne prijavi", kaže Zagorac.
ŠTA KAŽU MEŠTANI?
Prema rečima stanovnika Vranja, ovo nije prvi put da reka u ovom gradu menja boje, od crvene do plave. Takva situacija traje već godinama i uzrok i dalje nije utvrđen.
"Vranjska reka je stalno zagađena i obojena, a trenutno je crvena. Nikada nismo čuli šta je uzrok i da li je neko kažnjen. Nadamo se da će se situacija promeniti kada Vranje dobije fabriku za prečišćavanje otpadnih voda, pošto se to planira",kaže za MONDO meštanin Vranja Aleksandar Danilović.
Uznemirujuće fotografije Mileševske reke koje je u jednom delu svog toka, na teritoriji Prijepolja, poprimila krvavo crvenu boju, takođe i dalje nisu objašnjene, ali meštani ovog kraja sumnjaju ko bi mogao da bude zagađivač.
"Pretpostavljamo da je u Mileševku ispuštena boja. Svi sumnjamo u neke od fabrika koje se nalaze u blizini, gde se proizvode materijali i ispuštaju supstance. Neki kažu da je sve to zbog otpadnih voda iz klanice, da je zbog toga boja crvena. To je moguće, ali,sve to treba da utvrdi inspekcija", kaže za MONDO stanovnik Prijepolja Strahinja Nestorović.
Kada je u pitanju reka Lepenica, nadležne službe i dalje utvrđuju kako je obojena ova reka. Prema pisanju medija, aktivnosti su preduzete po nalogu komandanta kriznog štaba Radomira Nikolića, a uključeni su Institut za javno zdravlje, Policijska uprava, komunalna inspekcija i Gradska uprava za inspekcijske poslove.
Partizan pao u Turskoj, prosuo sve u poslednjoj četvrtini: Osmani presudio crno-belima
Zvezdu njen div vodi u Top 10 Evrolige! Džoel Bolomboj se vratio u Arenu i odmah srušio Makabi
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!