BRISEL REVIDIRA ZELENU LISTU, HOĆE LI SRBI MOĆI NA PUT? 7 uslova za ulazak u zemlje EU, skoro polovinu NE ispunjavamo!

Srbija prema najnovijim podacima ima preko 112 obolelih na 100.000 stanovnika, a to je problem

MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac/Profimedia

Srbija ne ispunjava najmanje tri od sedam uslova za zelenu listu EU. To je zaključak koji se nameće kada se granice koje je postavio Brisel uporede sa korona brojkama i činjenicama trenutno aktuelnim u našoj državi.

Savet Evropske unije bi trebalo da revidira zelenu listu trećih zemalja čijim je građanima olakšano putovanje u države EU, a u zavisnosti od epidemiološke situacije koja u njima vlada. Ovo je planirano za naredne dane i prve sastanke u Briselu.

Da podsetimo, na toj listi se od sredine juna ove godine nalazi i Srbija, ali bi zbog značajnog porasta broja novozaraženih naša zemlja mogla da bude i skinuta sa nje.

Da pojasnimo, da bi se neka država našla na zelenoj listi EU za putovanja, neophodno je da ispuni sedam uslova, a mi u ovom trenutku ne ispunjavamo barem tri!

1. Prvi i glavni uslov je da zemlja u poslednjih 14 dana, prema podacima Evropskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC), nema više od 75 zaraženih na 100.000 građana, a Srbija prema najnovijim podacima ima preko 112 obolelih na 100.000 stanovnika i ušla je u ljubičastu korona zonu. I to sa tendencijom daljeg rasta.

2. Drugi uslov koji propisuje EU je da “država ima stabilan ili opadajući trend novih slučajeva u ovom periodu u odnosu na prethodnih 14 dana”. Ni ovaj uslov, nažalost, Srbija ne ispunjava. Naime, kod nas već duže od mesec i po dana raste broj zaraženih, a ove nedelje imamo čak po 80 odsto više zaraženih u odnosu na prethodnu sedmicu.

3. Treći uslov je da zemlja ima više od 300 testova na 100.000 stanovnika sprovedenih u prethodnih sedam dana, pod uslovom da su podaci dostupni Evropskom centru za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC). Koliko znamo, svi podaci su dostupni, a procena je da imamo nekoliko puta više od traženih 300 testova na 100.000 stanovnika (negde oko 1.000/100.000). Dakle, za ova uslov nema problema.

4. Četvrti uslov je da zemlja nema više od četiri odsto pozitivnih testova u odnosu na sve testove na kovid 19 sprovedene u prethodnih sedam dana i da ti podaci moraju biti dostpuni Evropskom centru za kontrolu i prevenciju bolesti. Međutim, trenutno Srbija ne ispunjava ni ovaj uslov. Naime, u poslednjih sedam dana imali smo procente pozitivnih od 8,6 odsto, 8,2 odsto, 6,94 odsto, 7,05 odsto, 7,46 odsto, 6,09 odsto, 5,41 odsto. Dakle, uvek iznad tih graničnih četiri odsto.

MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac 

5. Peti uslov je “priroda virusa prisutnog u nekoj zemlji, odnosno da li su otkrivene varijante od interesa ili zabrinutosti”. Ovde ne bi trebalo da imamo problema jer kod nas nisu registrovani neki sojevi koji nisu poznati širom EU.

6. Šesti uslov je baziran na “ukupnom odgovoru zemlje na kovid 19, uzimajući u obzir dostupne informacije, uključujući aspekte kao što su nadzor, praćenje kontakata, obuzdavanje epidemije, lečenje i izveštavanje, kao i pouzdanost informacija”. Realno, ni ovde ne bi trebalo da imamo problema.

7. Sedmi uslov je “napredak u vakcinaciji stanovnika protiv virusa”. Iako je vakcinacija u Srbiji skoro potpuno stala, i iako je ispod nivoa Evropske unije, ipak je na solidnom nivou.

Da rezimiramo, Srbija u ovom trenutku, ne ispunjava barem tri od sedam uslova da bi se našla na zelenoj listi EU. Da bi naša zemlja mogla da bude skinuta sa ove liste, uprkos ranijim optimističkim najavama, potvrdila je i ministarka za trgovinu, turizam i telekomunikacije Tatjana Matić.

"Mislim da će EU verovatno praviti presek u septembru, da se čeka završetak turističke sezone iz ekonomskih razloga. Ipak, jasno je da zbog pogoršavanja epidemiološke situacije preti mogućnost da EU skine Srbiju sa zelene liste za ulazak u zemlje članice, kao i da će sa rastom brojeva Evropska komisija i zemlje EU pooštravati uslove. Međutim, kakva god bila odluka EU, naši građani koji planiraju putovanja i letovanja u narednom periodu, ne bi trebalo da je shvate kao tragičnu. Naime, ova odluka je samo preporuka zemljama članicama, a nije i obavezna, već svaka od država odlučuje za sebe. Dakle, ne treba očekivati da bi Grci mogli da nam zatvore granice, baš kao ni Hrvatska ili Kipar, ali ni susedne zemlje poput Mađarske, Bugarske ili Rumunije", istakla je.

Aleksandar Seničić, prvi čovek Nacionalne asocijacije turističkih agencija (JUTA), ranije je rekao da Grci bi eventualno mogli samo da ukinu mogućnost ulaska u zemlju uz antigenski test, već da se priznaju samo potvrda o vakcinaciji, preležanoj koroni ili PCR test.

Sa druge strani, realno je da ukoliko ispadnemo sa zelene liste budu značajno pooštreni kriterijumi za putovanja u, na primer, Nemačku, Austriju, Francusku, Belgiju, Holandiju...

(MONDO/Blic)