Još se pamti obraćanje nekadašnjeg ministra policije Dušana Mihajlovića u jednoj TV emisiji pre 18 godina, kada je gotovo u dahu tokom pet minuta govorio o najvećim problemima naše države. Mihajlović je u jednom trenutku gotovo vikao u studiju pokušavajući da naglasi koliko je mafija postala opasna i u koje se sve društvene i državne strukture uvukla. I ne samo to, javno je prozvao tadašnjeg premijera Srbije Zorana Đinđića i predsednika Jugoslavije Vojislava Koštunicu.
Na početku, govoreći o svojoj ostavci, Mihajlović je te 2004. rekao da je ona bila stalno otvorena ali da nije i tome bio problem.
"Problem je u tome što ona nije prihvaćena onda kada sam je davao. Ja sam odgovoran čovek za razliku od drugih. Nisam hteo da završim posao za mafiju. Ja sam bio njihov cilj, pobuna Crvenih beretki je osveta ministru koji je uhapsio Dušana Spasojevića i Mileta Lukovića Kuma zbog otmice Miroslava Miškovića. To je osveta, zavera koja je dalje dovela do atentata na premijera Zorana Đinđića. Moj problem je što sam verovao mom premijeru i mom predsedniku (u to vreme premijer je Đinđić a predsednik države Vojislav Koštunica). To je bio moj jedini problem. Problem je bio što im se nisam na vreme zahvalio i rekao… da ne kažem šta – radite vi to sami, bez mene. Ko sa decom spava, zna se kako ujutru ustaje", rekao je on tada u Utisku nedelje.
Međutim, u tome ga je, kako kaže, omela otmica Miroslava Miškovića.
"U trenutku kada sam presavio tabak i rešio da odem otet je Mišković. Za mene je to opet bio pucanj u državu i dokaz da postoji neka sila u državi koja smatra da može da otme prvog poslovnog čoveka Srbije, samim tim i svakoga od nas. Na tim transkriptima koje sam dobijao njihova glavna igra bila je oko toga što im šef ne dozvoli da otmu ministra policije, šta bi mu sve radili… Oni su se osećali jači od države, oni su i bili jači od države. Ja sam o tome govorio. Pozvao sam javnost da mi pomogne u sudaru sa mafijom. Rekao sam ranije da će Srbija sve probleme rešiti demokratskim i političkim sredstvom i mirnim putem – sem mafije. Zašto? Zato što to niko nije znao, to je bila državna tajna. Ja sam otkrio tu državnu tajnu, isplivale su hladnjače, isplivale su grobnice u Batajnici…", rekao je Mihajlović te 2004. godine.
Napomenuo je kako je smatrao da prvo te otmičare treba da strpam u zatvor pa da onda da ostavku.
"Ali nisam imao podršku u tome, policiji su bile vezane ruke. Policija je hapsila a neko je puštao. Šta mislite da li bi Đinđić bio ubijen da Dejan Milenković Bagzi nije pušten kao jadni trgovački putnik. Policija je uhapsila Spasojevića. Ko ga je pustio? Policija je uhapsila Bagzija. Ko ga je pustio? Rekao sam vam već da je mafija najveća opasnost po ovu zemlju. Mafija je bogatija i opremljenija od policije ove zemlje. Ima veći uticaj u medijima, ispostavilo se da ima i svoje listove", rekao je Mihajlović.
Podsetio je i da nije sav problem bio u Slobodanu Miloševiću.
"Svima sam to govorio. Kada je bio Milošević imali smo samo jedan problem – a to je bio on sam i kako da ode. I rekao sam pre – kada ode Milošević, imaćemo hiljadu problema i svi će biti naši. E mi se nismo snašli, jer su svi mislili da će odlaskom Miloševića svi problemi biti rešeni i da mi ne moramo ništa da radimo. A ovi su smatrali da time što su izdali Miloševića imaju pravo da rade sve ono što su radili u njegovo vreme – da odlučuju o životu i smrti mojoj i tvojoj, ko će dobiti koji posao u Srbiji, ko će kupiti preduzeća", rekao je Mihajlović.
KO JE DUŠAN MIHAJLOVIĆ?
Rođen je u Valjevu, u septembru 1948. Bio je ministar policije u vladi Zorana Đinđića i Zorana Živkovića, te potpredsednik Vlade Republike Srbije od 2001. do 2004. godine. Završio je Pravni fakultet u Beogradu i obavljao dužnosti potpredsednika i predsednika Izvršnog odbora SO Valjevo, a kasnije je bio i predsednik Opštine Valjevo.
Nakon pada Slobodana Miloševića sa vlasti, 5. oktobra 2000. godine, dolazi do vanrednih izbora za Skupštinu Srbije u decembru iste godine.
Na tim izborima, DOS osvaja apsolutnu većinu poslaničkih mesta. 25. januara 2001. godine, Dušan Mihajlović stupa na dužnost potpredsednika Vlade Republike Srbije zaduženog za unutrašnje poslove (u ovom periodu nije postojala funkcija ministra unutrašnjih poslova, pa je Mihajlović obavljao tu dužnost kao potpredsednik vlade).
Na dužnosti potpredsednika vlade bio je do 3. marta 2004. godine, odnosno do formiranja nove Vlade Srbije. Dušan Mihajlović se iste godine povlači sa mesta predsednika svoje stranke, koja je nakon toga promenila ime u Liberali Srbije. Penzionerske dane provodi na svom Povlenu, odakle često kači slike na društvene mreže.
(MONDO)