Zbog situacije u svetu, cene su skočile kako u drugim zemljama, tako i u Srbiji. U tim situacijama prevaranti često nađu prostora da nasamare ljude. Razotkriven je pokušaj prevare mladića koji je preko oglasa nudio luksuzan stan u centru Beograda po povoljnoj ceni, uz uslov da se odmah uplati depozit, piše RTS. Otkriveno je da ovo nije jedina prevara ovakvog tipa, već da ih je bilo mnogo više.
Stan od 100 kvadrata koji je prevarant nudio, ima čak tri uredne kuhinje, tri spavaće sobe sa velikim krevetima i televizorima, prostran i svetao dnevni boravak, kupatilo je novo, skoro renovirano. Nalazi se na Vračaru, u Beogradskoj, a cena je izuzetno povoljna - 400 evra i 6.000 dinara mesečni troškovi. S obzirom na to da su kirije dosta skočile, ova ponuda je ljudima bila veoma primamljiva.
Ovo je samo jedan od oglasa lažnog stanodavca, kome su mnogi poverovali i uplatili velike depozite, a da u stanu nisu ni bili, piše RTS i tvrdi da su se nakon ove priče, javili i mnogi drugi ljudi kojima je jedan 23-trogodišnjak nudio stanove na više lokacija u Beogradu koji ne postoje i tražio depozit.
Javljao se i u studentskoj grupi na Fejsbuku, neki tvrde da se prevarama bavi dugo i da je bio i u zatvoru. Iznajmljivanje stanova je sve skuplje pa su mnogi na povoljne oglase na internetu reagovali brzopleto i postali žrtve prevaranata. Stručnjaci kažu, interent je platforma koja nudi brže i lakše mogućnosti, ali je i nebezbedna.
Pogledajte prepiske prevaranta sa ljudima:
"Moramo biti svesni da u današnjem svetu prevare mnogo lakše nalaze nas, ako što nas i brzo pronalaze proizvodi koji nas zanimaju i kuće koje želimo da iznajmimo. Danas kriminalci osećaju da je to mnogo lakše, ne moraju lično da se predstave, ne moraju čak ni da se čuju sa tom osobom, ne moraju ni da budu iz tog grada, te države, mogu da budu sa bilo kog dela planete i ponude neki vid prevare", napominje Luka Milenković, stručnjak za sajber bezbednost.
Ako stan tražite preko sajtova, nadležni kažu, najbolje je da postoji posrednik u dogovoru, odnosno agencija. Kada jabuke kupujete na ulici, niko vam ne garantuje da nisu trule. "Zakon o zaštiti potrošača reguliše odnos između fizičkog i pravnog lica. Pravno lice ima veštinu, iskustvo, znanje i moć i u tom kontekrsu je potrošač zaštićen odredbama Zakona o zaštiti potrošača. Međutim, kada je reč o trgovini između dva fizička lica koja su ravnopravna, u tom slučaju nema mogućnosti primene zakona o zaštiti potrošača", ukazuje Vesna Perinčić iz Republičke unije potrošača.
Takvi slučajevi poznati su policiji. Policija lažnim stanodavcima može da uđe u trag, ako prevareni imaju bar pisani dokaz o dogovorima, a ako ima više prijava, veće su i šanse da budu otkriveni i uhvaćeni. Pre četiri godine uhvaćena je J.T. poznata javnosti upravo iz istih razloga, ali rezultati podnetih tužbi još nisu na vidiku.
(MONDO/RTS)