OVE IZRAZE STALNO KORISTIMO, A NEMAJU SMISLA! KOMENTARI PLJUŠTE NA MREŽAMA: Glup ko noć - Šta se mora nije teško?!

Poslovice, izrazi, poštapalice koje su deo našeg svakodnevnog govora često nemaju ni smisla ni logike.

MONDO/Stefan Stojanović

Veliki broj poštapalica, uzrečica i poslovica koje se upotrebljavaju u svakodnevnom govoru, a za koje zapravo ne znamo ni šta znače, ni zašto se koriste u određenom kontekstu, jer na prvi pogled - nemaju baš mnogo smisla. Na tu temu pokrenula se i rasprava na hrvatskom Reditu koja je privukla pažnju medijima, a koriste se i u srpskom jeziku.

"Zašto se kaže 'tri, četiri, sad' za početak trke, takmičenja... Pokušavam da pronađem smisao toga, ali ne nalazim. Niti je 3 prvi broj, niti je 4 zadnji, Zašto ne počinje od 0 ili 1? ? Ili ako već počinje od 3 i ima 3 broja odbrojavanja, zašto ne ide 3, 2, 1? Ne shvatim." Jedan korisnik je ponudio objašnjenje.

"'Jedan, dva, jedan dva' koristi se za isprobavanje ozvučenja. Pa je onda 'tri, četiri, sad' da ne bude zabune." Javio se još jedan i napisao da se 5 i 6 ne mogu koristiti jer se koriste za uzrečicu poput: "A on ni pet ni šest nego onu najružniju."

Još jedan izreka koja zbunjuje ljude jeste: "Spava kao beba" - za mnoge je to poređenje suludo jer, kako kažu, njihova deca su se uvek budila, plakala, trzala se na svaki zvuk. "Niko ne spava gore od beba", kažu. Ipak, gora je: "Spava kao zaklan". "Kad god sam to koristio za naše dete, supruga bi poludela", navodi jedan korisnik.

"Šta se mora, nije teško" - još jedna je uzrečica koju čujemo svakodnevno, a za mnoge "baš to što se mora uglavnom i jeste najteže". "Poenta je da tu nema izbora već to mora da se uradi", objasnio mu je neko.

"Glup ko noć" je takođe dobio mesto na ovoj listi, kao i "prelivanje iz šupljeg u prazno", kada je nesto beskorisno, jer „ako imaš tečnost u šupljoj posudi, zar ti nije u interesu da ju prebacis u praznu?" "Mislim da je tvoj zaključak upravo poenta tog izraza. Šuplje je pa je iscurilo, dakle nema smisla, ne vodi nigde."

Ipak, o pitanju korisnika koji je hteo da zna zašto bajke i basne završavamo sa "čiča miča, gotova priča" na ovo pitanje korisnici  nisu mnogo istraživali: "Samo zato što se rimuje", kažu.

(MONDO)