Društvo

UHAPŠEN KAPETAN BRODA SA KOJEG SE IZLILA NAFTA U DUNAV: Zbog nemara u reku upalo 35.000 litara goriva

Autor Katarina Saičić

Bugarski državljanin L. C. koji je kapetan broda "Džambo 3" sa kojeg je iscurelo 35.000 litara goriva u Dunav uhapšen je zbog sumnje da je počinio krivično delo zagađenje životne sredine.

Izvor: youtube/screenshot/ON THE ROGER/Radio 021

Kako je objavio "Blic", njemu je po nalogu glavnog javnog tužioca u Bačkoj Palanci, Milana Kneževića, određeno zadržavanje do 48 sati.

On će nakon isteka zadržavanja biti sproveden na saslušanje u tužilaštvo.

Podsetimo, u ponedeljak se u Dunavu kod Novog Sada pojavila naftna mrlja, nakon što se iz bugarskog broda izlilo čak 35.000 litara goriva.

"Alarmirane su sve službe. Na terenu su pokrajinska vodna inspekcija i inspekcija za zaštitu životne sredine, nadležno javno tužilaštvo, policija i pripadnici jedinice za vanredne situacije MUP-a. Bitno je da smo odreagovali na vreme i stručnjaci našeg preduzeća zajedno sa policijom i predstavnicima Laboratorije za zaštitu životne sredine vrše uzorkovanje kako bi tačno utvrdili o kakvoj je nafti reč. Kada to utvrdimo, moći ćemo adekvatno da reagujemo po protokolu za date situacije i specijalnim procedurama za postupanje prilikom ovakvih incidenata sprečimo dalje širenje naftne mrlje što nam je najbitnije kako bi se izbegla veća šteta koja će svakako istragom biti utvrđena kao i otkriveni krivci za ovaj incident", rekao je rukovodilac službe za zaštitu voda JVP "Vode Vojvodine" Jovan Vignjević.

Inače, zbog ove ekološke katastrofe bilo je bojazni da izlivena nafta pliva i do Beograda.

Na sve je juče reagovalo i Ministarstvo za zaštitu životne sredine koje je pozvalo da odgovorni budu kažnjeni. Oni su objavili da je voda zagađena po svih šest parametara koji su istraživani zbog incidenta. 

"Prema rezultatima laboratorijskih analiza kvaliteta vode reke Dunav na profilima Čelarevo i Novi Sad -- Sremska Кamenica (uzorkovanih 19. juna 2023.), karakterističan detektovan parametar za procenu zagađenja izazvanog izlivanjem nafte je Ukupni organski ugljenik (TOC). Na navedenim profilima granične vrednosti ovog parametra bile su prekoračene u svih 6 uzoraka, sa vrednostima koncentracije u rasponu od 6,0 - 8,2 mg/l, čime se voda svrstava u Klasu III", saopštilo je ministarstvo.

U saopštenju se dodaje za šta se sve može koristiti voda treće kategorije.

"Površinske vode III klase obezbeđuju uslove za život i zaštitu riba kao što su šaran, som i štuka. Ove vode se mogu koristiti u sledeće svrhe: snabdevanje vodom za piće uz prethodni tretman, kupanje, rekreaciju, navodnjavanje i za industrijsku upotrebu. Кlase vode su definisane Uredbom o graničnim vrednostima zagađujućih materija u površinskim i podzemnim vodama i sedimentu i rokovima za njihovo dostizanje", navelo je ministarstvo.

(MONDO/Blic)