AKO IDETE U GRČKU, OVO MORATE PROČITATI: Sara tamo letuje sa porodicom, samo za gorivo im trebalo 20.000 dinara

Jedna turistkinja iz Beograda objavila je na društvenim mrežama tačnu računicu koliko novca joj je ove godine bilo potrebno za letovanje u Grčkoj u sopstvenoj režiji sa mužem i dvoje dece.

Profimedia/Sandrine Thesillat

Brojne srpske porodice i ove godine, tradicionalno, uprkos inflaciji i većim troškovima života, planiraju letovanje i to mahom u Grčku. Ipak, dok će nekima odmor zaista biti to - prilika za uživanje i odmaranje, drugi neće moći baš mnogo da se opuste, imajući u vidu pripreme i očekivane rashode. Treba platiti smeštaj, planirati budžet za hranu, auto ili drugu vrstu prevoza, zatim odvojiti novac za kupovinu pred put (hrana, odeća, kozmetika, putno osiguranje...). Baš o tome pisala je Sara (34) iz Beograda koja je detaljno opisala kako je ove godine teklo planiranje njenog odmora. 

"Odakle početi?! - kaže Sara kroz smeh, na pitanje kako se ove godine za letovanje sa suprugom i dvoje dece sprema jedna mlada, zaposlena mama sa prosečnim primanjima u domaćinstvu. "Prvo smo, naravno, rezervisali smeštaj još krajem marta, jer smo odmah znali da želimo Grčku, u periodu od kraja juna/početka jula. Godinama unazad ne idemo preko agencije, već samo organizujemo odmor. Idemo na Sitoniju, u Nikiti, a cena za to mesto u ovom periodu je tada bila 600 evra za 10 noćenja. U pitanju je trokrevetni apartman, nadomak plaže."

Sara kaže kako joj se čini da su cene sada i jače u tom delu Grčke, nego što su bile u martu, a u poređenju sa prošlom godinom.

"Ne mogu da ocenim, jer smo prošle godine bili u Asprovalti koja je jeftinija od Sitonije, mada mi se čini da su cene svakako više u odnosu na 2022. Pritom, mi smo rezervisali tri meseca pred odmor, a opet nismo mogli mnogo da biramo, već je dosta toga bilo popunjeno na Sitoniji. Što se tiče prevoza, mi putujemo kolima. Kao za inat, baš u junu nam je registracija i morali smo da obavimo pregled pred put, što nas je skupa koštalo oko 400 evra. Platili smo i putno osiguranje, porodično, zatim osiguranje za automobil i plus zeleni karton za prolazak kroz Severnu Makedoniju, što je ukupno izašlo oko 100 evra", kaže ova Beograđanka i dodaje da ni gorivo u Makedoniji više nije povoljno kao što je bilo, i to još od prošle godine, tako da će verovatno preskočiti taj ritual.

Profimedia 

Sarina računica za dizel joj kaže da će, s obzirom na kilomeražu i potrošnju svog vozila, morati dati dobrih 20.000 dinara.

"Inače, nismo "paradajz" turisti, tako da hranu mahom nećemo nositi, izuzev mlevenog keksa za decu i tako nekih sitnica (grickalica). Ponesemo uvek neki krem da imamo, ali se generalno hranimo u mestu gde odsedamo. Planiramo da idemo u veliki supermarket u Grčkoj, nemački, koji posluje i kod nas, obavezno doručkujemo u apartmanu, a kasnije se snalazimo (smeh). Uglavnom uzmemo girose ili sednemo negde na pastu, picu."

Ova mlada mama ističe i kako se nada da će i ove godine "uštedeti" na ležaljkama i suncobranu, ukoliko poruče piće.

"Ono što je bilo prošle godine, jeste da su one njihove kafe, frapei, između 3 i 5 evra, a uz njih se dobija jedna ležaljka. Dakle, treba nam do 10 evra za komplet ležaljki sa suncobranom, što je opet isplativo.", zaključuje ona. 

(MONDO/Kurir)