Prva prognoza za zimu 2023/2024. pokazuje očigledan uticaj novog događaja El Ninjo. Postoji značajna promena u trenutnim obrascima u odnosu na prošlu godinu, sa trendovima koji se pojavljuju za dinamične vremenske obrasce u centralnim i istočnim delovima Sjedinjenih Država i severne Evrope.
Globalni meteorološki sistem je složen, sa mnogo velikih i malih klimatskih uticaja. Rastući događaj El Nino biće glavni faktor za zimsku sezonu 2023/2024. na severnoj hemisferi, piše Severe Weather Europe. Efekti ENSO (El Nino Southern Oscillation) su mnogo manje direktni u Evropi nego u Severnoj Americi jer su uključeni i drugi faktori, kao što je postojeći obrazac pritiska u severnom Atlantiku, piše Severe Veather Europe.
Gledajući prvo temperaturu, možemo videti zanimljiv hladan signal nad severnom Evropom. I iznad zapadne Evrope ima hladnijeg signala, dok su temperature iznad normale na istoku u prosečnoj zimi. Ove zime bi moglo biti više padavina u severozapadnoj Skandinaviji i nad delovima centralne i jugoistočne Evrope. Zapadna Evropa je obično suva tokom zime.
Čini se da će najveći potencijal za snežne padavine biti iznad i oko alpskog regiona i prema višim nadmorskim visinama jugoistočne Evrope. I, naravno, preko severozapadnih delova Skandinavije. Čak i da su modeli 100% tačni, to ne znači da će takvi vremenski uslovi trajati tri meseca zaredom. Oni samo sugerišu kako bi vremenski obrasci mogli izgledati većinu vremena.
ECMVF model se često naziva najpouzdanijim modelom. Ali nijedna dugoročna/sezonska prognoza se ne može nazvati 'pouzdanom'. To je zato što gledamo samo trendove i kako bi se vremenski obrasci mogli razvijati tokom dužeg vremenskog perioda, piše Severe Weather.
Prognoza zimskog pritiska iz ECMVF-a pokazuje tipičan vremenski obrazac za El Ninjo. Imamo oblast niskog pritiska iznad severnog Pacifika i pojas anomalija niskog pritiska iznad južne SAD i severne Evrope. Mesečna NAO prognoza ECMVF-a zapravo nagoveštava negativne trendove sredinom i kasnom zimom. Ovo bi povećalo šanse za pojavu hladnog fronta na istoku SAD i delovima Evrope. Negativan NAO indeks znači veći pritisak iznad krajnjeg severnog Atlantika, što znači slabiju cirkulaciju polarnih struja iznad severnog Atlantika i lakše oslobađanje hladnijeg vazduha u istočne SAD i delove Evrope.
Evropa ima iznadprosečne temperature na zapadu. Ali sa područjem niskog pritiska naznačenom iznad severne Evrope, ovo povećava šanse za severni tok u unutrašnjost, stvarajući neutralnu zonu iznad Skandinavije i može se proširiti u budućim ažuriranjima. Gledajući prognozu površinske temperature u Evropi, vidimo da su površinske temperature uglavnom iznad normale širom kontinenta. Ali postoji neutralna zona nad severoistočnim delovima kontinenta, piše Index.hr.
Što se tiče prognoze padavina, vidimo da Evropa ima jak signal za natprosečne padavine. Ovo povećava potencijal za snežne padavine uglavnom u alpskom regionu i Skandinaviji
BONUS VIDEO:
(MONDO)