Na skromnom ulazu na Novom Beogradu, na adresi Bulevar Arsenija Čarnojevića, sačekao nas je rukom iscrtan natpis "Svratište za decu". Sakriven među ulazima soc-realističnih zgrada nalazi se drugi dom za one najugroženije - decu iz ulične situacije. Odmah po ulasku sačekala nas je graja, bilo je ih sedmoro ili osmoro, uzrasta od 5 do 15 godina. Sa nekoliko prostorija, ali sa toplinom koja greje srca, odmah smo shvatili da je ovo svratište njihovo sigurno utočište. Sva deca su nas sačekala nasmejana, pored teških životnih uslova, iz njihovih očiju izbijala je naročita toplina. Srećni su. Toplo im je, na sigurnom su. Dobili su topao i zdrav obrok, mogu da gledaju omiljene crtaće, ali postoji vreme kada mora i da se uči.
Ovde se dečija igra prepliće sa učenjem, pa tako deca prolaze put od radosti do znanja. Vreme za kupanje i gledanje crtanih filmova pažljivo se uklopljuje u njihov precizan dnevni raspored. Svaki trenutak je isplaniran, stvarajući balans između obaveza i zabave. Svratište ima svoja pravila, a deca ih poštuju. Volontere uslovljavaju sa "učiteljice" i sa oduševljenjem slede svoje dnevne obaveze. Nema opiranja, svako ima svoj zadatak. Kada je vreme za učenje, onda se uči, kada je vreme za kupanje, kupaju se.
Kroz raznolike aktivnosti mališani se uče važnim veštinama i vrednostima. Svratište im ne pruža samo beg od hladnoće, ono je njihova škola života, priprema ih za buduće izazove."Deca dolaze svakodnevno, koristeći naše usluge od 8 ujutru do 18 časova, svakim danom, ali i vikendom. Svratište se nikada ne zatvara ni u vreme praznika, ni tokom vikenda, tako da ćemo spremno dočekati i ovu Novu godinu i predstojeće praznike", kaže Ivana, jedna od rukovodilaca, za portal Mondo.
"U ovom zimskom periodu najveći izazov su uslovi, odnosno veliki minus i hladnoće koje dolaze. Toj svoj deci je potrebna topla garderoba, potrebne su jakne, kape, šalovi i topla obuća. Trenutno se najviše bavimo prikupljanjem nove garderobe, igračaka, slatkiša, kako bi svi mališani dobili novogodišnje paketiće. Tokom decembra i januara stopirali smo prijem polovne garderobe, akcenat je na prijem nove garderobe i igračaka, kako bismo ih obradovali makar jednom godišnje i takvim stvarima. Već od februara se vraćamo u normalno funkcionisanje kada primamo i polovnu garderobu", dodaje ona.
Kako kaže, Beograd ima dva svratišta, jedno je na Novom Beogradu, drugo na Zvezdari. Približno isti broj dece mogu da prime oba svratišta, a to je više od 300 korisnika na obe lokacije. "U ovom periodu donacije preuzimamo utorkom, četvrtkom i nedeljom od 10 do 18 časova. Građani mogu da doniraju svratište pozivom i dolaskom u svratište, mogu takođe u putem sajta gde mogu uplatiti novčana sredstva. Što se tiče potrepština koje mogu doneti to su slatkiši, sredstva za ličnu higijenu, za higijenu prostora, donji veš, čarape, obuća, jaknice", kaže Ivana za naš portal.
Na naše pitanje kako izgleda jedan dan sa mališanima u svratištu, Ivana nam kaže da deca uglavnom dolaze da zadovolje svoje bazične potrebe, odnosno da se okupaju, dobiju garderobu, pojedu nešto. "Za vreme boravka u svratištu, pored izrade domaćih zadataka i pomoći oko savladavanja programskog gradiva iz škole, oni imaju mogućnost da sa nama rade različite vidove radionica, od preventivnih, kreativnih, edukativnih. Takođe, kada je lepo vreme, imamo različite vidove rekreativne aktivnosti koje su predviđene za njih. Kada budu hladniji dani, znamo da obradujemo decu i da napravimo bioskopski dan, oni u tome naročito uživaju. Kada imamo saradnju ili ponudu pozorišta ili igraonica vodimo decu i tamo, nastojimo da ih obradujemo i takvim načinom aktivnosti van svratišta", ističe Ivana koja obavlja sve poslove u ovom malenom svratištu.
Deca koja dolaze u svratište su deca uzrasta od 5 do 15 godina, to su deca iz ulične situacije, deca koja žive u neformalnim naseljima, imaju svoje porodice, ali žive na ivici egzistencije, bez bazičnih uslova za život. To su deca koja žive u barakama, napravljene od kartona, drveta, često nemaju struju ni vodu, nemaju osnovne uslove za život i upravo zbog toga im svratište dobro dođe da im pomogne da nadomeste taj deo koji njima nedostaje.
Za Ivanu, ali i ostale koji rade u svratištu jedno je najvažnije, da deca koja dođu u svratište mogu da budu ono što jesu - deca. "Kod kuće oni vrlo često preuzimaju mnogo veće obaveze na sebe, pomažu mamama i tatama, devojčice uglavnom oko kuće, čuvaju mlađu decu, dok dečaci često idu sa očevima i sakupljaju sekundarne sirovine", kaže ona.
"Nama je cilj da svako dete kada izađe iz svratišta bude bazično pismeno, da zna da čita, da piše, osnovne računske operacije. Sve što se dobaci preko toga je ogroman uspeh. Veliki uspeh za nas je što u poslednje dve godine imamo veliki broj dece u srednjim školama, više nego što je to bilo ranije. Ranije to nije bio slučaj, obično deca dođu do osnovne škole i onda nemaju motivaciju da idu dalje. Ono što je super jeste da deca koja ne žele da nastave dalje sa srednjim obrazovanjem mogu da pohađaju različite kurseve, npr. za barmene, šankere", dodaje Ivana.
Dok razgovaramo sa Ivanom ulazi mama sa devojčicom uzrasta do 8 godina. Kažu nam da je i ona bila korisnik svratišta, a sada rado dovodi svoju ćerku. Prvo pitanje sa ulaza je "učiteljice, mogu li da se igram?"
"Prvo da uradiš domaći, pa ćemo se igrati", odgovara jedna od volonterki. Za radnim stolom sedelo je nekoliko devojčica. Nasmejanih lica, svaka od njih imala je zadatak koji treba da uradi, a nakon toga sledi vreme za igru. Nasmejana devojčica pisala je temu "doživljaj koji ću pamtiti". Za dvoje mališana došlo je vreme za kupanje. Bez pogovora su se uputili prema kupatilu.
"Deca se kupaju u svratištu, imaju svoje kupatilo, imaju našu pomoć i asistenciju ukoliko su to suviše mala deca ili ukoliko nisu imala ranije iskustva sa kupanjem. Imali smo slučajeve da dete dođe i da mu je strano korišćenje pribora za jelo ili da prvi put vidi tuš kabinu, da ne zna da namesti vodu, da ne zna sva sredstva za higijenu. Imali smo i medicinsku sestru koja ih je učila svim tim stvarima, odnosno o pravilnom održavanju higijene, upoznavala ih je sa tim kako izgleda jedan odlazak kod lekara, kod stomatologa", kaže Ivana za naš portal.
Dok se deca igraju i uče, teško je ne osetiti toplinu i radost koja dolazi iz srca svakog mališana ove oaze nade. Svratište je mesto gde se menja ne samo njihova sadašnjost, već i budućnost. Na ovom mestu nade, deca ne samo da dobijaju krov nad glavom, obrok, obrazovanje, već i priliku za srećno i zdravo odrastanje. Dobijaju ljubav i pažnju, a to je ono što za odrastanje najvažnije.
Ukoliko ste u mogućnosti možete podržati rad Svratišta za decu kroz donacije putem njihovog sajta, a možete odneti u prostorije na Novom Beogradu ili Zvezdari ono što je mališanima u ovim vremenskim uslovima najpotrebnije.
BONUS VIDEO:
(MONDO/N.D.)