Društvo

U SRBIJI JE STROGO ZABRANJEN LOV NA PRDAVCA: Da li znate o kojoj životinji je reč?

Autor Nevena Davidović

Ime je dobila po specifičnom načinu oglašavanja.

Izvor: Shutterstock.com/Zhanna Kavaliova

Prdavac predstavlja naziv za jednu od ugroženih vrsta ptica koje žive i na našim prostorima. To je ptica sitne građe, sa braon perjem, koja migrira između Evrope, Azije i Afrike. 

Latinski naziv po kojem je poznata u svetu je Crex crex, a ime je dobila po specifičnom načinu oglašavanja. Poreklom je iz Afrike, ali veliki broj rasprostranjen je po celoj Evropi, između ostalog i u našoj zemlji. Najviše ih ima u jugozapadnoj Srbiji. Preferira močvarna staništa, a obično se gnezde u poljima i niskom rastinju. 

Ova ptica poznata je po svom neobičnom ponašanju tokom parenja, kada mužjaci izvode ljubavne pesme, kako bi dozvali ženke u svoje gnezdo. Prdavac je svaštojed koji se uglavnom hrani insektima, crvima, puževima, semenkama i različitim zrnevljem.

Izvor: Simonas Minkevicius/Shutterstock

Iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica ističu da je ova ptica u Srbiji strogo zaštićena vrsta. "Ptica koju narodski zovemo prdavac (Lat. Crex crex) u Srbiji je strogo zaštićena vrsta, retka, ali se ne smatra ugroženom. Naseljava širok spektar travnih staništa, pre svega livada sa visokim travama gde je podloga vlažna, od nizija, do visokih planina. Prdavac je svaštojed koji se uglavnom hrani beskičmenjacima (raznim insektima), a povremeno malim žabama i sisarima, ali i biljnom hranom kao što su semenje trava i žitarica", navode iz Društva za MONDO.

Dalje objašnjavaju da je ova ptica naučni i narodni naziv dobila po karakterističnom oglašavanju "kreks-kreks-kreks" koga negde u narodu zovu i "drpanje". "Taj zvuk se može oponašati povlačanjem nekog čvrstog predmeta preko velikog češlja. Prdavac često strada tokom lova i krivolova prepelica jer se na jesenjoj seobi zadržava na mestima na koje dolaze i prepelice", kažu oni za naš portal.

Krivolov 30-ih godina učinio je da njihova populacija bude u velikom opadanju, pa je i tada donet propis kojim se ova ptica stavlja pod posebnu zaštitu. Danas, zbog gubitka staništa i intenzivnog poljoprivrednog uzgoja, brojnost prdavaca opada u celoj Evropi tokom poslednjih godina. Pretnja ovim pticama jesu i hemikalije koje se koriste za uništenje štetočina i korova.

BONUS VIDEO:

Tagovi