Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" objavio je izveštaj u kom se navodi da je po Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO) Srbija zemlja sa umerenim, odnosno srednjim rizikom od divljeg poliovirusa a nalazi se u neposrednom okruženja zemalja u kojima je taj rizik visok.
Poliovirus izaziva dečju paralizu. Virusolog i mikrobiolog Milanko Šekler je objasnio za portal MONDO da su Pakistan, Avganistan i Nigerija zemlje u kojima se divlji poliovirus konstantno javlja jer imaju problem sa obuhvatom vakcinacije. "Nigde više u svetu taj problem ne postoji, a on ne bi mogao da bude rešen bez vakcine", započeo je razgovor naš sagovornik.
Istakao je da 90 odsto dece kad dobije poliovirus nema nikakve simptome i ne oboli, ali da virus kod 0,1 do 0,5 odsto dece ostavi trajne posledice.
Trajne posledice
"Ostavlja paralize, delimične ili totalne, u zavisnosti koji deo motornih neurona u mozgu zahvati. Može da se desi da dete ili odrasla osoba ne može da diše i da mora da koristi veštačka pluća do kraja života. Takođe može da se desi da ne mogu da govore", napomenuo je Šekler.
Virusolog i mikrobiolog ispričao je za MONDO da se poliovirus prenosi aerogeno. Prema njegovim rečima, deca ga međusobno prenose u igri, preko usta i bliskog kontakta. Naš sagovornik je istakao da je virus vrlo infektivan.
"Infekciju je skoro nemoguće sprečiti bez vakcinacije. Ističem i ponavljam da je vakcinacija jedini način. Virus je posebno opasan jer ogroman broj dece neće imati simptome ali će biti zarazni i širiće ga dalje. U tom slučaju broj zaraženih brzo raste a od 200 dece jedno će ostati nepokretno. I jedno nepokretno dete na milion dece je mnogo jer je to nečiji ceo svet", napomenuo je Šekler.
Objasnio je da odrasli vrlo retko oboljevaju jer se većina ljudi zarazi još kao dete i na taj način se stekne imunitet. Istakao je da su simptomi, ukoliko ih ima, blagi i da mogu da se pomešaju sa gripom ili stomačnim problemima.
Simptomi nespecifični
"Simptomi su veoma nespecifični i dešavaju se neki digestivni problemi, temperatura. Bolest je vrlo nezgodna i po simptomima ju je vrlo teško dijagnostikovati. Međutim, bolest je eliminisana zahvaljujući vakcini. Napomenuću da su se na početku vakcine pravile samo u Americi, na Kubi i na Torlaku", zaključio je razgovor za MONDO virusolog i mikrobiolog Milanko Šekler.
Gradski zavod za javno zdravlje Beograd
Na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd objavljeno je da je dečja paraliza zarazna bolest koju izaziva virus koji nakon unošenja u organizam može da izazove i oštećenja nervnog sistema uzrokujući i paralizu (oduzetost). Kod jedne od 200 zaraženih osoba razvija se paraliza, a kod 5-10 odsto osoba sa paralizom dolazi do smrtnog ishoda zbog paralize mišića za disanje.
Kao "mala bolest" karakteriše se simptomima kao što su temperatura, slabost, glavobolja, mučnina i povraćanje, a ukoliko bolest napreduje u "veliku bolest" javljaju se jaki bolovi u mišićima i ukočenost vrata i leđa sa pojavom akutne mlitave oduzetosti, koja je karakteristična po asimetriji i koja ostavlja doživotnu invalidnost.
Kako se prenosi virus?
Bolest se javlja pojedinačno i u epidemijama, a prenosi se direktnim kontaktom, uglavnom fekalno-oralnim. Vreme od unošenja uzročnika u organizam do razvoja bolesti se kreće od tri do 35 dana. Kod obolelih virus se izlučuje stolicom do šest nedelja od početka bolesti.
Ovo je bolest dece uzrasta do pet godina života u 80-90 odsto slučajeva. Vakcina data u više doza daje zaštitu tokom života. Broj slučajeva dečje paralize u svetu je smanjen za 99 odsto od 1988. godine, zahvaljujući primeni vakcine. Poslednji slučaj u Srbiji registrovan je 1996. godine.
Sa paralizom čiji je uzrok poliovirus, živeo je i američki predsednik Frenklin D. Ruzvelt koji je oboleo 1921. u svojoj 39. godini. Od tada je bio vezan za invalidska kolica.
BONUS VIDEO: