U našem jeziku postoje brojni izrazi i fraze koje često koristimo. Fraze, reči i izrazi deo su kulturnog nasleđa Srba koje podjednako koriste i stariji i mlađi. Mnogi etimolozi i lingvisti smatraju da takvi izrazi ne treba da budu izbrisani sa govorne mape, naprotiv, da ih treba negovati i očuvati.
Jedan od takvih izraza, koji se vekovima koristi i čije poreklo se sa sigurnošću ne može utvrditi, je "luda Nasta". Sigurno ste makar jednom čuli da neko kaže "radiš kao luda Nasta". Gotovo svakodnevno je koristimo kako bismo nekome stavili do znanja da određenu radnju vrši ishitreno, besmisleno ili uzaludno, često ne znajući šta se krije iza te rečenice.
Ovaj izraz se koristi u našem jeziku dugo vremena, a o njegovom poreklu postoje različita tumačenja. Posebno je zanimljivo da ga gotovo uvek izgovaramo pogrešno, jer zapravo je Nasta bio muško, pa je pravilno reći "kao ludi Nasta". Ali, otkud taj ludi Nasta ili luda Nasta postade sinonim ludila?
Šetao ulicama sam, smejao se i pevao
Prema teoriji koja se ustalila, posle propasti Prvog srpskog ustanka, 1813. godine, Srbi su napustili Beograd pred naletom Turaka. Priča kaže da je u gradu ostao samo jedan čovek, njegovo ime bilo je Anastas (Nastas), koga su zvali Nasta. Bio je Cincarin sa Dorćola, iz ugledne trgovačke porodice koja je pomagala ustanike. Svi su mu se čudili što je ostao u gradu sam sa neprijateljem i od tog vremena se ustalio izraz "ludi Nasta".
U narodu je ostalo verovanje, koje se i dan danas prepričava, da su ga Turci, kada su stigli u Beograd, zatekli kako šeta pustim ulicama, doziva ljude, peva i smeje se. Zbog toga su odlučili da mu poštede život, jer je bio bezopasan. Tako je Nasta postao sinonim za sve ishitrene poteze koje napravimo u životu.
Kako je Nasta postao žena?
S obzirom na to da je ženska verzija imena Anastas zaživela u narodu, odnosno Anastasija, vrlo je moguće da je iz tog razloga "ludi Nasta" promenio rod i postao "luda Nasta".
BONUS VIDEO:
(MONDO/N.D.)