U selu Dobrnje u opštini Petrovac na Mlavi je u subotu 29. jula svečano otvorena spomen kuća u čast vojvodi Petru Dobrnjcu. Vrpcu je svečano presekao predsednik opštine Petrovca na Mlavi Duško Nedinić i doktorka Vesna Miletić, a MONDO je bio na licu mesta sa velikim brojem okupljenih građana koji su želeli da svedoče istorijskom danu za ovu malu zajednicu.

Kuća je izgrađena u klasičnom etno stilu u kojoj se mogu pronaći autentični spisi i nacrt kuće kako je ona nekada izgledala. Takođe, u kući ima i oružja iz doba Prvog srpskog ustanka (14. februar 1804. - 7. oktobar 1813. godine).

Pogledajte fotografije sa otvaranja spomen kuće Petru Dobrnjcu

MONDO/Ana Kuzmanović Vojvoda Petar Dobrnjac

Ispred same kuće bili su postavljeni mnogi štandovi raznih udruženja iz cele opštine sa raznim "đakonijama", domaćim proizvodima i suvenirima. Nakon što je vrpca presečena, usledio je kulturno-umetnički program gde su dodeljene zahvalnice svima koji su dali svoj doprinos u ovoj manifestaciji.

Vrpcu je presekla sa predsednikom opštine Petrovac na Mlavi doktorka Vesna Miletić koja je imala poseban doprinos u organizaciji ovog događaja. Nakon zahvalnica, usledio je muzički program, a za MONDO se obratio predsednik mesne zajednice Radovanče Dobrosavljević.

"Ovo je poseban dan zato što promovišemo našeg Petra Dobrnjca. I Stevana Dobrnjca, ali smo ovu kuću nazvali po Petru Dobrnjcu. Mislim da je to veliki događaj i za selo i za opštinu. Ovo je veliki spomenik kulturi za neka buduća vremena i za mlađe generacije. Za nas lično je Petar Dobrnjac veliki vojskovođa, bio je veoma hrabar čovek, mnogo toga se i kroz istoriju dokazalo i šteta je što u Dobrinju nemamo potomaka, ali mislim da smo mi na najbolji način pokazali kako bi trebalo da cenimo velike heroje i prave Srbe koji su svoje živote položili braneći našu lepu Srbiju", rekao je Radovanče Dobrosavljević.

Potom se zahvalio svima koji su dali nemerljiv doprinos ovom istorijskom danu za Dobrinje i njene meštane. Od doktore Vesne Miletić, preko predsednika opštine do samih meštana gde neki od njih žive i rade u inostranstvu, ali su za svog heroja došli kako bi svi zajedno ovekočili ovaj istorijski dan.

"Čast mi je da mogu sve da vas ugostim, velika je stvar što imamo određene ljude koji su nam pomogli. Zahvalio bih se Žikici Nestoroviću iz Ministarstva, našoj dragoj Vesni Miletić, inače doktor nauka koji je sebe nesebično uložio u ceo projekat. Zahvalio bih se i opštini Petrovac na Mlavi, posebno predsedniku Dušku Nediniću i svim meštanima Dobrinja koji su finansijskih, psihički i u svakom smislu pomogli i dali vetar u leđa. Današnji dan je stavio krunu na sav taj rad", zaključio je Radovanče Dobrosavljević.

Skulptura Petra Dobrnjca
MONDO/Ana Kuzmanović Skulptura Petra Dobrnjca

Ko je bio Petar Dobrnjac?

Petar Dobrnjac je bio vojvoda u Prvom srpskom ustanku, imao je dva brata, a poreklom je iz sela Dobrnje kod Petrovca na Mlavi. Živeo je od 12. jula 1771. godine do 6. oktobra 1831. godine. Kao mladić je bio hajduk, a potom je održavao imanje i bavio se trgovinom.

Karađorđe je znao za Petra i zvao ga je da se priključi borbi protiv Turaka. Bio je buljubaša (zapovednik čete) 1804. godine, a 1805. godine je pod Milenkom Stojkovićem učestvovao u boju na Ivankovcu. Nakon toga je proglašen bimbašom (zadovednikom 1.000 ljudi) i vojvodom. Na njegovu inicijativu su se Srbi na Ivankovcu pregrupisali.

Kada je Karađorđe 1809. godine podelio vojsku na četiri dela, južni deo je bio usmeren ka Nišu i vodio ih je Miloje Petrović. Zbog svađe između Petra Dobrnjca i Miloja Petrovića Trnavca, izostala je pomoć vojvodi Stevanu Sinđeliću, u boju na Čegru 1809. godine, što je dovelo do srpskog poraza. Miloje se uplašio da, ako Petar i Stevan napadnu zajedno imaju mnogo veće šanse da osvoje grad Niš i time bi stekli veliko bogatstvo i zbog toga je zaustavio Petra i doveo do velikog poraza.

Petar Dobrnjac je imao tri sina i ćerku Ljubinku, dvojica su umrla u Peterburgu. Ljubinka je bila udara za Kuzmana, sina Luke Lazarevića, vojvode i velikana Prvog srpskog ustanka. Petar Dobrnjac je preminuo u Jašiju 1831. godine.

Spisi iz spomen kuće Petra Dobrnjca
MONDO/Ana Kuzmanović Spisi iz spomen kuće Petra Dobrnjca

Vuk Karadžić ga je bio opisao na jedan poseban način. Imao je reči hvale i odabrane epitete za Petra Dobrnjca.

"Bio je krupan i pun čovek, više plav nego smeđ. Kad je izašao iz Srbije 1811. godine, nije imao ni punih 40 godina. Bio je šaljiv i rečit. Kada bi pripovedao o nečemu, znao je redom da govori kao da čita iz knjige. Kao starešina, bio je veliki junak, znao je ljude da privuče sebi i da ih nagovori da slučaju. Bio je jako nepodoban za one koji su želeli da mu zapovedaju, ali je bio ljubazan prema svojim drugovima i podanicima. Nije znao da čita, ali je bio jedini starešina u Srbiji koji je pisarima govorio reč po reč", govorio je nekada na ovaj način Vuk Karadžić o slavnom Petru Dobrnjcu.

BONUS VIDEO:

Mondo/Ana kuzmanović Sagrađena kuća Vojvodi Petru Dobrnjcu u svom rodnom selu

(MONDO)