Leto je zvanično počelo, a Srbija prolazi već kroz drugi toplotni talas ove godine. Temperature će dostići rekordnih 40 stepeni. Očekuje se i da poslodavci sprovedu mere zaštite za svoje radnike u narednom periodu. Iz Ministarstva za rad upućuju apel poslodavcima da za vreme trajanja visokih spoljnih temperatura, zaštite radnike.
Preporuka Vlada kaže da poslodavci treba da organizuju rad na otvorenom na takav način da se izbegne obavljanje teških fizičkih poslova kao i izlaganje direktnom sunčevom zračenju zaposlenih za vreme visokih spoljnih temperatura. Pod visokim temperaturama podrazumeva se ona iznad 36 stepeni Celzijusa, a naročito u periodu od 11 do 16 časova.
Obaveze poslodavca oko rada na vrućini
"Ukoliko to dozvoljava proces rada, apelujemo na poslodavce da organizuju rad na otvorenom, u delatnosti građevinarstva, poljoprivrede, komunalnoj delatnosti, na takav način da se izbegne obavljanje teških fizičkih poslova i izlaganje zaposlenih direktnom sunčevom zračenju, u skladu sa Preporukom koju je donela Vlada Republike Srbije 2007. godine", navode oni.
Ministarstvo je donelo Smernice za bezbedan i zdrav rad na otvorenom pri visokim temperaturama, koje treba da pomognu poslodavcima i zaposlenima da se rizik po zdravlje pri radu na visokim temperaturama na otvorenom svede na najmanju moguću meru i da ih usmeri kako da postupaju u slučaju pojave zdravstvenih problema vezanih za rad na visokim temperaturama.
To podrazumeva:
- Organizacija rada
- Osposobljavanje zaposlenih za bezbedan i zdrav rad
- Sredstva i oprema za ličnu zaštitu na radu i/ili radna odela
- Prevencija zdravstvenih problema
Kako podsećaju iz resornog ministarstva, poslodavci su dužni da obezbede zaposlenima rad na radnom mestu i u radnoj sredini u kojima su sprovedene mere bezbednosti i zdravlja na radu.
Poslodavac je dužan da Aktom o proceni rizika na radnom mestu uzme u obzir i rizike po zdravlje zaposlenih koji rade na otvorenom pri visokim temperaturama i da radna mesta na otvorenom prostoru tako uredi da zaposleni koji rade na tim radnim mestima budu zaštićeni od nepovoljnih vremenskih prilika i imaju obezbeđenu prvu pomoć. Mere bezbednosti i zdravlja na radu u Republici Srbiji, utvrđene su, pre svega, Uredbom o bezbednosti i zdravlju na radu na privremenim ili pokretnim gradilištima, Pravilnikom o zaštiti na radu u poljoprivredi, Pravilnikom o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad na radnom mestu, kao i drugim propisima u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu.
Poslodavci su dužni da sprovode propise u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, a kontrolu njihovog sprovođenja vrši Inspektorat za rad. Prilikom inspekcijskog nadzora, vezano za rad zaposlenih na otvorenom pri visokim temperaturama, inspektori rada, pored ostalog kontrolišu da li je poslodavac Aktom o proceni rizika na radnom mestu uzeo u obzir i rizike po zdravlje zaposlenih koji rade na otvorenom pri visokim temperaturama i da li su radna mesta na otvorenom prostoru na privremenim i pokretnim gradilištima tako uređena da zaposleni koji rade na tim radnim mestima budu zaštićeni od nepovoljnih vremenskih prilika i imaju obezbeđenu prvu pomoć, da li je poslodavac obezbedio odgovarajući broj obučenih zaposlenih za pružanje prve pomoći, da li je obezbedio dovoljnu količinu vode za piće za zaposlene, kao i prostor za odmor, odnosno zaštitu zaposlenih od sunca.
Kazne za poslodavce koji krše propise
"Ukoliko ne obezbedi zaposlenom rad na radnom mestu i u radnoj sredini u kojima su sprovedene mere bezbednosti i zdravlja na radu, Zakonom o bezbednosti i zdravlju na radu je propisana novčana kazna za poslodavca sa svojstvom pravnog lica od 1.500.000 do 2.000.000 dinara, za odgovorno lice u pravnom licu od 50.000 do 150.000 dinara, dok je za za preduzetnika propisana novčana kazna od 400.000 do 500.000 dinara", kažu za naš portal iz ministarstva.
Zaposleni mogu da prijave inspekciji rada poslodavca koji nije preduzeo mere za njihov bezbedan i zdrav rad na otvorenom za vreme trajanja visokih spoljnih temperatura, a ova prijava može biti i anonimna.
Preporuka za rad na otvorenom
I ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić preporučio je poslodavcima u oblasti građevinarstva da obavljanje poslova na otvorenom prilagode uslovima visokih temperatura. Ovu preporuku ministar je dao kako bi se rizik po zdravlje zaposlenih pri radu na visokim temperaturama na otvorenom sveo na najmanju moguću meru.
Vesić je upozorio da direktna posledica rada na visokim temperaturama mogu biti dehidracija organizma odnosno nedostatak tečnosti, sunčanica, toplotni osip ili čak toplotni udar.
"Da bi se ovakve situacije predupredile, naročito je važno da poslodavci omoguće zaposlenima da prave pauze i da se sklanjaju u prostore koji nisu izloženi suncu u najtoplijem delu dana, uz obezbeđivanje velike količine vode i bezalkoholnih napitaka, kao i da organizuju poslovni proces tako da se teži deo posla obavlja u hladnijem delu dana, te ukoliko je moguće organizovati rad po smenama", poručio je ministar.
Grcima zabranjeno da rade napolju: Kazne od 2.000 evra
Opasna kombinacija ekstremnih temperatura, saharske prašine i visoke vlažnosti zabeležena je u Grčkoj u prvom toplotnom talasu od početka godine, koji je jun učinio najtoplijim u zemlji od 2007. godine. Najopasniji termički uslovi bili su na području Atine, gde su temperature od zabeleženo je više od 40°C. Ministar nadležan za civilnu zaštitu Vasilis Kikiljaš upozorio je na opasnost od požara zbog kombinacije visokih temperatura i vetra.
Iz tih razloga i vojska je imala pune ruke posla i stalno obilazila ugrožena šumska područja, a u nekima je i vozačima bio zabranjen prolaz. U administrativnim granicama Atine zatvoreni su vrtići i osnovne škole. Ministarstvo rada je naložilo potpunu zabranu obavljanja fizičkih poslova napolju u periodu od 12 do 17 časova. U slučaju nepoštovanja ovih pravila izriče se kazna od 2.000 evra po zaposlenom.
Vladinim službenicima je prethodnih dana naređeno da rade od kuće, dok je Akropolj, najpopularnije drevno nalazište glavnog grada, ostao zatvoren od 12.00 do 17.00. Sva ostala arheološka nalazišta u Atini takođe su zatvorena tokom ovog perioda.
BONUS VIDEO:
(Blic/Mondo/A.V.)
Kako su za "Blic Biznis" rekli iz Ministarstva za rad, apel poslodavcima je da za vreme trajanja visokih spoljnih temperatura, zaštite radnike.