Vest da postoji mogućnost da zapalite sveću na Svetoj Gori i to online, trend o kom je Mondo pisao, izazvala je oštru reakciju i podeljenost u javnosti. Od kritika da je reč o prevari i izvrtanju ruglu i vere i običaja, do toga da je korisno za one koji iz bilo kog razloga tamo ne mogu da odu i to sami učine.
Ovu opciju nudi neprofitna organizacija METAMORPHOSIS NPO sa ciljem, kako pišu, širenja slova Božijeg i promovisanja duhovnog i kulturnog nasleđa Svete Gore. Na raspolaganju je nekoliko manastira sa Svete Gore, a sličnu ponudu nude još neke organizacije i agencije, ali za svetinje u Jerusalimu, a za svaku opciju postoji i određena cena – od 2,5 pa čak do 300 evra, u zavisnosti od toga koliko imena navedete.
Prošle godine u ovoj grupi nalazio se i manastir Hilandar, ali ove godine te ponude više nema za srpsku svetinju. Tada je bilo navedeno da možete odabrati molitvu za potomstvo Svetom Simeonu Mirotočivom, čija čudotvorna loza raste u porti manastira, paljenje sveće i molitvu pred čudotvornom ikonom Bogorodice Trojeručice, kao i paljenje sveća.
Iako su nam iz pomenute organizacije rekli da su pre pokretanja akcije održali pregovore sa igumanima svih svetinja koje su u ponudi, kao i da su cene određivali sami manastiri, mi smo proverili koliko je to po propisima i pravilima crkve.
Tragom te informacije pozvali smo oca Predraga Popovića, sveštenika Srpske pravoslavne crkve, kako bismo saznali da li se na ovaj način prelazi granica ili ide u trend sa vremenom?
"Ovo je laž ili prevara sa molitvama i paljenjem sveća na ovaj način. Manastir Hilandar nema takvu stranicu", rekao je u izjavi za Mondo.
Paljenje sveća u srpskoj tradiciji, ali i u crkvi ima posebno značenje i koristi se u bogosluženju, a vernici ih pale iz različitih razloga - za upokojene, zdravlje svojih najbližih, krsnu slavu, praznike.
"Svetlost sveće predstavlja simvol Božanstva, jer Bog u koga mi verujemo, Sveta Trojica, živi u nepristupačnoj svetlosti; Gospod Isus Hristos je nazvan „Sunce pravde“. Svetlost sveće označava svetlost Hristovog, jevanđelskog učenja, koje nam osvetljava životne puteve. Svetlost sveće daje toplotu, i označava toplotu, tj. toplinu, naše molitve i naše ljubavi za onog svetitelja ili čoveka kome prislužujemo (palimo) sveću", reči su protojereja Srećka Zečevića o značaju paljenja sveća.
Na raspolaganju su manastiri Vatoped, Pantokrator, skit Svetog Pantelejmona, Proroka Ilije, kelija Svetih Arhangela, Megali Panagije manastira Kutlumuš, Kaliva Svetih Besrebrenika Novog Skita manastira Svetog Pavla. Osim na Svetoj Gori, kroz virtuelni svet ovu uslugu možete iskoristiti i za crkvu Svetog Spiridona na Krfu, manastir Bogorodice Kasopitre u Kanoniju i Sabornoj crkvi Andreja Prvozvanog u Patri.
Uz svaki manastir navedena je i relikvija koja se u njemu čuva, kao i za koje bolesti se veruje da čini čuda. U zavisnosti koju uslugu odaberete menjaće se i cena.
Reakcije vernika – prevara lakovernih
Iako se neke radnje moraju digitalizovati, o čemu smo takođe već pisali, poput traženja dozvole i blagoslova za posetu manastira na Svetoj Gori, nekoliko sveštenika koje smo ovom prilikom pozvali za komentar, ali i dobar deo građana saglasan je – granica negd emora da se podvuče.
"Ukoliko imate brigu ili potrebu, svaki manastir tamo ima svoju mejl adresu pa možete njima pisati", "ko sebi daje pravo da ovakve stvari radi i preuzima zaradu za sebe na račun toga", "ovo je čist biznis, nema tu nikakvog blagoslova", "način da prevare lakoverne", "šta je sledeće - ispovedanje preko zuma"..., samo su neki od odgovora koje smo dobili.
Neke radnje se moraju prebaciti u onlajn svet
Prema Tipiku monaške države, poseta Svetoj Gori dozvoljena je samo muškarcima i uz posebnu dozvolu, tzv. Diamontirion. Da biste dobili blagoslov putem mejla je neophodno poslati ime i prezime, broj pasoša, zanimanje, datum planiranog dolaska i broj telefona, dakle prebacivanje u virtuelni svet neminovno je u nekim situacijama.
I za posetu manastiru Hilandar, primera radi, process planiranja puta počinje slanjem mejla koji se koristi za komunikaciju sa poklonicima. U tom mejlu se šalju osnovni podaci, a kako se navodi na sajtu manastira, ovo je neophodno zbog ograničenih smeštajnih kapaciteta, ali i omogućavanja posete poklonicima tako da se ne remeti život na ovom svetom mestu.
(Mondo.rs)