Porodica iz Srbije morala je hitno da se uputi u bolnicu na Lefkadi kada je suprugu muškarca iz naše zemlje ujela osa. Kako je bila alergična, njoj je hitno data terapija. Pored velike zahvalnosti prema grčkim lekarima, Srbi su imali još jedno pitanje - budući da su ih iz bolnice pustili bez računa, da li mogu naknadno da im dostave troškove bolničkog lečenja?
Primila terapiju u grčkoj bolnici besplatno
Ono što ga je ostavilo u čudu jeste činjenica da im po izlazu iz zdravstvene ustanove u Grčkoj ništa nije naplaćeno. Upravo to je bio i razlog njegovog javljanja, budući da ga je interesovalo da li može da očekuje račun po dolasku u Srbiju.
"Pozdrav svima. Prvi put smo ove godine u Grčkoj, ostrvo Lefkada. Naime, suprugu je ubola osa i kako je alergična odmah smo otišli u bolnicu u Lefkadi. Dobila je injekcije i infuziju, i hvala Bogu sve je uspešno završeno.
Da li račun sa troškovima lečenja u Grčkoj može da stigne naknadno?
Ali me čudi da nam niko nije tražio bilo kakav dokument, samo je upitana za ime i prezime. Kada smo napustili bolnicu dali su nam samo papir sa lekovima koje treba da pije narednih pet dana i nikakav drugi papir, niti smo išta platili. Koja je procedura što se toga tiče, da li će račun stići nekim pismenim putem ima li neko iz grupe iskustva? Svakako imamo naše a i privatno osiguranje za putovanja, ali nismo do sada bili u ovakvoj situaciji pa rekoh da se na ovaj način raspitam.", napisao je on unutar grupe "Grčka info".
Iako je u komentarima bilo reči da će "sigurno" dobiti račun na kućnu adresu, istina je malo drugačija.
U hitnim situacijama lečenje u Grčkoj je besplatno
Ujed ose može biti tretiran kao ozbiljno stanje ako je osoba alergična. U takvim slučajevima može doći do anafilaktičkog šoka, koji je potencijalno opasan po život i zahteva hitnu medicinsku pomoć. Upravo zbog toga, terapija koju je Srpkinja primila u sklopu bolnice u Grčkoj, nije naplaćena, budući da je u ovakvim hitnim slučajevima lečenje u Grčkoj besplatno.
U prilog tome govore dva iskustva koje je sa članovima grupe podelila jedna Jelena.
"Našoj prijateljici je pozlilo pri izlasku iz autobusa na Krfu. Zateturala se, pala. Hitna pomoć je iz Dasije odvezla sanitetom u grad Krf u bolnicu. 3 sata je pregledali, snimali, EKG, merili pritisak 10 puta, smestili je samu u sobu da bi moja mama mogla da bude uz nju (moja mama zna engleski i Italijanski a njihovi doktori svi bili u Italiji na raznim doškolavanjima). Dali joj brdo papira, nalaza, sve objasnili i pustili je nazad u hotel. Nisu tražili ništa osim imena, bili preljubazni i smireni, divni... i izvinjavali se što ne mogu i sanitetom da je vrate u Dasiju.
Pozvali im taksi, sve mu objasnili još pitaju moju mamu da li ima novca za taksi. Sestra izgorela ruku i deo ramena na suncu (preumorna zaspala) otišla kod lekara, doktorka rekla pisaćemo ujed ose, jer osiguranje neće hteti da pokrije crvenilo i opekotine od sunca, dala joj neki lekić, mazalicu i poželela mirniji ostatak odmora. Nije ni pasoš gledala ni osiguranje. Ništa. Tako da, eto... Ima štošta da je ispalo besplatno",, napisala je ona.
U kojim slučajevima je lečenje u Grčkoj besplatno?
Lečenje u Grčkoj je besplatno u hitnim slučajevima kada se pruža u javnim bolnicama kroz nacionalni zdravstveni sistem (EOPYY). Ovo se odnosi na sve pacijente, uključujući turiste i posetioce. Međutim, dodatni troškovi mogu nastati za usluge koje nisu obuhvaćene hitnom medicinskom negom ili ako se koristi privatna zdravstvena zaštita. Preporučuje se putno osiguranje koje može pokriti ove dodatne troškove i omogućiti pristup široj paleti medicinskih usluga, uključujući i preglede i lečenje u privatnim ustanovama.
Da li mogu da vam naplate usluge koje nisu hitne?
Turisti i posetioci u Grčkoj mogu dobiti besplatnu hitnu pomoć u javnim bolnicama, ali bi trebali imati putno osiguranje za pokrivanje dodatnih usluga. Na primer, medicinski transport, specijalistički pregledi, i hospitalizacija u privatnim ustanovama nisu obuhvaćeni osnovnim javnim zdravstvenim sistemom, što može rezultirati značajnim troškovima ako nema osiguranja.
U hitnim slučajevima, javne bolnice su obavezne da pruže neophodnu pomoć bez obzira na osiguranje, ali se naknadno može naplaćivati za usluge koje nisu strogo povezane sa hitnom intervencijom. Putno osiguranje takođe može pokriti troškove evakuacije ili repatrijacije u slučaju ozbiljnijih povreda ili bolesti.
Za državljane zemalja članica EU, Evropska zdravstvena kartica (EHIC) može pokriti deo troškova za medicinske usluge u Grčkoj, ali i dalje je preporučljivo imati dodatno osiguranje.
BONUS VIDEO: