Sir koji nije 100 posto od mleka, moraće da ima posebnu oznaku: Kazne do 500.000 RSD, nova uredba od 1. avgusta

Sirevi koji u sebi sadrže palmino i druga ulja, moraće od 1. avgusta da imaju posebnu oznaku.
Foto: Makistock/shutterstock

Od 1. avgusta počinje primena nove uredbe, prema kojoj sirevi koji nisu napravljeni stoprocentno od mleka, moraće da nose jasnu oznaku.

Uredba stupa na snagu već krajem ove nedelje, ali njena primena kreće od 1. avgusta, čime je ostavljen rok proizvođačima, prerađivačima i prodavcima da usklade svoje proizvode, ambalaže ali i marketing sa - novim propisima.

"Na proizvodima koji nisu proizvodi od mleka, uključujući i proizvode bez mlečne komponente nije dozvoljeno navođenje, oglašavanje i reklamiranje marketinških navoda koji se koriste za proizvode od mleka, kao što su: sir, biljni sir, analog sira, tip sira, stil, inspirisano, 'a la' ili sličnih navoda, odnosno nije dozvoljeno korišćenje izgleda i oblika proizvoda od mleka, uzimajući u obzir sve informacije navedene na deklaraciji, kao i prezentaciju proizvoda koji mogu da dovedu krajnjeg potrošača u zabludu da je u pitanju proizvod od mleka", precizira se uredbom.

Proizvodi koji sadrže palmino ulje, palminu mast, odnosno druga biljna ulja i masti, kako definiše ova uredba "jesu proizvodi sa palminim uljem, palminom mašću, odnosno drugim biljnim uljima i mastima i sa mlečnom komponentom, kao što su proizvodi od mleka (sir, surutka, pavlaka, pasterizovano mleko, proteini mleka, maslac i sl), pekarski i poslastičarski proizvodi (punjeno pecivo, burek, pita, punjeno pecivo od lisnatog testa i kvasnog (fermentisanog) lisnatog testa, kolači), namazi, margarinski namazi i njihovi srodni proizvodi (u daljem tekstu: proizvod palminog ulja, odnosno drugog biljnog ulja)".

Proizvođači će morati jasno da obeleže da nije reč o čisto mlečnom proizvodu, ali se uredba ne odnosi samo na njih, već i na trgovce, uvoznike, restorane, pekare, picerije, objekte brze hrane, kantine, keteringe, bolnice, dečje vrtiće, škole, socijalne ustanove i sve druge objekte javne ishrane u okviru čije se delatnosti priprema hrana i isporučuje krajnjem potrošaču.

Pravougaona oznaka na deklaraciji da nije reč o stoprocentom mlečnom proizvodu, moraće da bude minimalne visine od jednog centimetra.

Za upakovane proizvode grafička oznaka prikazuje se na glavnom vidnom polju proizvoda i na vidljivom mestu neposredno pored izloženog proizvoda ili uz cenu, a za neupakovane proizvode - na vidljivom mestu neposredno pored izloženog proizvoda ili uz cenu, kaže uredba.

Informacije da je reč o proizvodu koji sadrži palmino ulje, palminu mast, odnosno druga biljna ulja i masti, moraju da budu dostupne, praktično - svuda: na ambalaži, etiketi, omotu, katalogu, brošuri, meniju ili na bilo kojem drugom mestu, "uključujući i sredstva savremene tehnologije ili verbalne komunikacije".

"U prometu na malo, uključujući i objekte javne ishrane subjekt u poslovanju dužan je da te informacije učini dostupnim krajnjem potrošaču na način da budu lako uočljive, jasno čitljive i neizbrisive", precizira se uredbom.

Foto: Shutterstock

 Šta je sa aditivima?

Uredbom je predviđeno da se u proizvodnji ovih proizvoda mogu koristiti aditivi u skladu sa propisom kojim se uređuju prehrambeni aditivi, vitamini i minerali u skladu sa propisom kojim se uređuje hrana sa izmenjenim nutritivnim sastavom, kao i arome u skladu sa propisom kojim se uređuju arome.

Mogu pri proizvodnji da se koriste i pomoćna sredstva u skladu sa propisom kojim se uređuju kvalitet i drugi zahtevi za pomoćna sredstva u proizvodnji prehrambenih proizvoda, stoji u uredbi.

Izlaganje odvojeno od mlečnih proizvoda

Trgovci će, prema ovoj uredbi, morati da proizvode od palminog ulja, odnosno drugog biljnog ulja, izlažu odvojeno od proizvoda od mleka u maloprodajnom objektu, "jasno razdvojeno u rashladnim vitrinama, na policama, odnosno drugim mestima gde su vizuelno dostupni krajnjem potrošaču".

Kazne

Uredbom je predviđeno da se novčane kazne za privredni prestup zbog nepostupanja u skladu sa ovim propisom, kreću od 300.000 do tri miliona dinara za preduzeća i od 250.000 do 500.000 dinara za preduzetnike. Kazne za direktore preduzeća za privredni prestup kreću se od 50.000 do 200.000 dinara.

(N1, Mondo)