Zaštitnik građana u Srbiji saopštio je da se u Srbiji o tom zločinu retko govori, uglavnom na godišnjicu i poručuje da on mora ostati upamćen kako bi nas podsetio da se ovakav monstruozan čin više nikada ne ponovi.
U Crnoj Gori se porodice žrtava pitaju zašto se i tamo čuti.
U saopštenju za medije srpski ombudsman podseća da su žrtve bili građani Srbije, Crne Gore i BiH, civili, koji su stradali zato što su bili nesrpske nacionalnosti.
Pašalić je smatra da zločin u Štrpcima ima posebni težinu i da se mora istražiti do kraja, kako bi porodice žrtava posle dve i po decenije dobile sudsku pravdu, kao i da bi se svim građanima ove države omogućio bezbedan i siguran život.
U ovom slučaju tužilaštvo za ratne zločine u Srbiji podiglo je optužnicu protiv Gojka Lukića, Ljubiše Vasiljevića, Duška Vasiljevića, Jovana Lipovca i Dragane Đekić - zbog sumnje da su, kao saizvršioci, počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva u mestima Štrpci, Prelovo i Mušići u Bosni i Hercegovini.
Do suđenja još nije došlo jer je Apelacioni sud u Beogradu odbacio u oktobru optužnicu iz aprila te godine jer "nije podneta od ovlašćenog tužioca" i pored toga što je 31. maja stupio na funkciju novi tužilac za ratne zločine (Snežana Stanojković).
Odeljenje za ratne zločine Višeg suda u Beogradu potvrdilo je početkom maja ovu optužnicu za Štrpce, koju je prethodno u više navrata vraćao na dopunu istrage ili ispravku tužilaštvu.
Oni su optuženi da su učestvovali u otmici i ubistvu 20 putnika iz voza koji je saobraćao na relaciji Beograd - Bar. Optuženi su da su, nakon što su zaustavili voz u stanici Štrpce, otete putnike odveli su u školu u mestu Prelovo, gde su ih opljačkali i tukli. Potom su ih odveli do napuštene kuće blizu obale reke Drine, gde su ih ubili hicima iz vatrenog oružja, a njihova tela bacili u Drinu.
Kako je ranije saopštilo Tužilaštvo za ratne zločine, oni se terete da su pod komandom Milana Lukića, u sastavu Vojske Republike Srpske, zajedno sa pripadnicima paravojsne formacije "Osvetnici", Višegradske brigade i drugim pripadnici VRS-a i osuđenim Nebojšom Ranisavljevićem, nečovečno postupali, mučili i učestvovali u ubistavima civila nesrpske nacionalnosti.
NE ČUJE SE NI CRNA GORA
Godišnjica ovog stravičnog zločina obeležena je ispred spomen obeležja "Sat života” u Bijelom Polju, gde su pored članova porodica otetih, građana bili i iz Foruma Bošnjaka i predstavnici bjelopoljske i petnjičke opštine, prenele su "Vijesti".
"Pitamo nadležne i demokratsku Crnu Goru zbog čega se o zločinu u Štrpcima ćuti 25 godina i zašto su zločinci nedostupni pravdi. Nekada se to nije moglo ili nije smelo, ali danas demokratska Crna Gora ima sva sredstva i sve mehanizme da dođe do istine, ali i ona ćuti. Ne čuje se ni naše pravosuđe, ni tužilaštvo", izjavio je danas brat nastradalog Iljaza, Ragip Ličina.
Advokat oštećenih porodica Velija Murić je podsetio da je jedini osuđeni Nebojša Ranisavljević crnogorskom pravosuđu pomenuo spisak imena koja su se kasnije našla na optužnicama kod beogradskog i sarajaveskog suda.
Murić je kazao da mu nije jasno šta se tada desilo i zašto crnogorsko pravosuđe tada nije procesuiralo, i zbog čega Milan Lukić kao vođa grupe iz Višegrada nije optužen od strane specijalnog tužilaštva u Sarajevu i Beogradu.
"Gde ide ABA liga sa ovakvim suđenjem? Partizan će da stavi prst na čelo": Mijailović podigao glas zbog grešaka
“Željko, gledaj sad šta ćeš”: Partizan ima novog sponzora, Ostoja Mijailović otkrio sve detalje!
"Sigurno smo najbolji klub u regionu": Nebojša Čović na proslavi Crvene zvezde!
"Mrtvak, uništio je Božić": Sraman napad Amerikanaca na Nikolu Jokića!
Grci razotkrili tajni plan Ostoje Mijailovića: Partizan ide na drugi kraj sveta da pravi spektakl!