"Predlozi su Republika Severna Makedonija, Republika Gornja Makedonija, Republika Vardarska Makedonija i Republika Makedonija (Skoplje)", rekao je Zaev za Rojters nakon Samita o Zapadnom Balkanu u Londonu.

On je potvrdno odgovorio na pitanje da li bi Grčka bila zadovoljna sa jednom od ovih opcija.

"Oni imaju neke opcije koje preferiraju i neke koje ne preferiraju toliko (u pogledu imena)", rekao je Zaev.

Makedonci poslali Aleksandra Velikog u istoriju

Prema njegovim rečima, ostaje pitanje da li postoji "realna potreba" da se menja makedonski ustav, što je Grčka zatražila prethodnih meseci jer u njemu stoji ime Republika Makedonija.

VLADA DEMANTUJE PREMIJERA

Makedonska Vlada odmah je agencijama uputila demanti da je premijer Zoran Zaev izjavio da je Makedonija ponudila četiri opcije. Iz Vlade u Skoplju ističu da ovi predlozi postoje, ali da nisu makedonski.

"Javnost u Makedoniji i svetu zna da su to predlozi medijatora Metjua Nimica, koji u ime UN posreduje u razgovorima između Makedonije i Grčke", navodi se u demantiju makedonske vlade.

Vlada je, reagujući da izjavu Zaeva "da ostaje pitanje da li postoji realna potreba da Makedonija mijenja Ustav, nešto na čemu Grčka insistira u proteklom periodu", saopštila da premijer nije iskazao takav stav u intervjuu.

"Umesto toga premijer je na pitanje novinara Rojtersa odgovorio da je Makedonija spremna da izvrši promene u vezi sa nazivom, ali da ne može da ide predaleko budući da je to veoma teško pitanje", navodi se u saopštenju.

Makedonci su se, u znak dobre volje, odrekli imena autoputa (Aleksandar Makedonski) i skospkog aerodroma (Aleksandar Veliki) kojima su provocirali južne susde, ali o jednako značajnim, ako ne i značajnim stvarima od imena države, kao što su ime (makedonskog) naroda i njegovog jezika, i da li će se i kako to menjati, nerado javno govore i Skoplje i Atina.

Šta je Cipras poručio demonstrantima (FOTO)