Ako Evropska unija ne obezbedi budućnost Zapadnog Balkana, taj region će nastaviti da se bavi prošlošću, izjavio je makedonski predsednik Đorđe Ivanov na zajedničkoj pres konferenciji nakon zavrsetka sastanka.

Ivanov, koji je bio domaćin jučerašnjeg sastanka, rekao je da od EU očekuje da regionu ne daje prazna obećanja, pošto "članstvo u Uniji za nas nije prazan ideal".

Ističući da je glavni strateški cilj Skoplja članstvo u NATO i EU, on je ocenio da politika proširenja EU u slučaju Republike Makedonije, nije počivala da principima i kriterijumima Unije zbog, kako je rekao, nepošovanja istih pricipa od strane jedne članice EU.

"Kao predsednik Republike Makedonije, pozivam EU da omogući paralelno kretanje pregovoa o članstvu i prevazilaženje bilateralnih razlika između Makedonije i Grčke", istakao je Ivanov.

Lideri stigli u Skoplje, helikopteri nadleću grad

On je dodao da o tome Evropski savet ima konacnu reč, a ne Evropska komisija, a političko pitanje ne može da se reši samo tehničkih pristupom, već zahteva hrabrost, odlučnosti kretaivnost Unije.

Pozdravio je objektivne kriterijume za proširenje zasnovane na zaslugama svake zemlje pojedinacno, ali je ipak rekao da očekuje veću fleksibilnost EU kada je reč o Makedoniji.

Predsednik je Evropskog saveta Donald Tusk na pres konfernciji ponovio da se čvrsto zalaže za evropsku perspektivu Zapadnog Balkana i poručio da je moguće da istorija Balkana, "koja liči na horor film, koji se nikad ne završava, ipak ima srećan kraj".

"HLADNO" rukovanje Kolinde i Vučića (VIDEO)

Kao pozitivan primer pomenuo je samit dve Koreje isticući da to sve pokazuje koliko sve zavisi od dobre volje i hrabrosti pojedinaca.

Povodom rešavanja spora oko imena između Atine i Skoplje, Tusk je rekao da "nemoguće postaje moguće".

"Protekle godine slušao sam da je ovo pitanje nemoguće rešiti, ali sada ste blizu uspeha", rekao je Tusk na zajedničkoj konferenciji za novinare posle sastanka Brdo-Brioni i dodao da ako su Severna i Južna Koreja uspele da približe stavove, "sigurno je da će doći do rešavanja nesuglasica u regionu".

I predsednica Hrvatska Kolinda Grabar Kitarović rekla je da smatra da države Zapadnog Balkana moraju da reše bilateralna pitanja, pre ulaska u Evropsku uniju, kaže da Hrvatska podržava politiku proširenja, te poručuje da bilateralna pitanja moraju da se reše pre ulaska u EU.

"EU će sigurno biti jača, prosperitetnija i celovitija kada joj se pridruže zemlje Zapadnog Balkana," uverena je hrvatska predsednica, dok je slovenački predsednik Borut Pahor preneo novinarima je da su učesnici sastanka Brdo-Brioni imali otvorene razgovore i da su se "pomerili od mrtve tačke" kada su u pitanju odnosi među državama Zapadnog Balkana.

On je dodao da EU na budućnost gleda sa optimizmom, ali je upozorio da se ne sme potceniti nijedan mali incident.

"Svi problemi mogu da se reše", uveren je Pahor.

Premijer Bugarske, zemlje koja predsedava EU, Bojko Borisov, kao specijalni gost sastanka pozvao je predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kosovskog predsednika Hašima Tačija da pronađu način da dođu do nekog dogovora.

On je na konferenciji za novinare ukazao na današnji istorijski susret zvaničnika dve Koreje rekavši da ako oni mogu da reše svoje probleme, a donedavno su imali rakete i brodove uperene jedne protiv drugih.

Ako su oni doneli istorijsku odluku da se rukuju zašto i mi ne možemo da uradimo to i imamo isti pristup, zapitao je Borisov.

"Ubeđeni smo da svi treba da budemo deo Unije", rekao je on i dodao da ćemo sami biti krivi ako to ne iskoristimo.

Proces Brdo-Brioni prvi put je održan 2013. godine na inicijativu predsednika Slovenije i Hrvatske na Brdu kod Kranja, u Sloveniji.