Poverenju u Vladu i EU - Srbija, Hrvatska i Crna Gora
Mondo/ Stefan Stojanović 

Srbi više veruju institucijama svoje države nego Evropskoj uniji, pokazalo je najnovije istraživanje Evrobarometra koje je rađeno za Evropski parlament.

Procenat onih koji imaju pozitivnu sliku o EU u našoj zemlji iznosi 37 odsto, a oko 27 procenata ispitanih gaji negativne percepcije o uniji, pokazalo je istraživanje evropske statistike.

SLOVENAC će odlučivati o SRBIJI U EU?

Prema podacima ovog istraživanja Srbija je jedina zemlja u regionu u kojoj vlada dominantno nepoverenje prema EU i jedina je zemlja u kojoj građani više veruju vladi nego evropskim institucijama, pa tako nacionalnoj vladi veruje 41 odsto građana, dok poverenje Evropskoj uniji daje samo 33 procenata ispitanika.

Istraživanje je sprovedeno u junu ove godine u kome su građani odgovarali na pitanja o evropskoj sudbini Srbije, a koje je našu zemlju stavilo na poslednje mesto u regionu po stepenu poverenja u evropske institucije.


HRVATI VIŠE VERUJU EU

Kod komšija Hrvata, građana EU, situacija je potpuno suprotna. Poverenje u Vladu i Hrvatski sabor ima samo 13 posto hrvatskih građana, što je najniži rezultat među svih 28 članica EU, pokazalo je najnovije istraživanje Evropskog parlamenta.

VELIKA POMOĆ EU: Bolji život za 260.000 ljudi u Srbiji!

Kako se navodi, šta je uzrok niskog poverenja Hrvata u državu, ne treba previše objašnjavati, s obzirom na to da stručnjaci godinama upozoravaju kako visoka percepcija korupcije ima razoran učinak na poverenje u institucije.

Hrvati pritom za korupciju najodgovornijima smatraju političke stranke, a poraznim rezultatima Evrobarometra sasvim sigurno su pridoneli i novi politički trendovi, poput neprincipijelne parlamentarne većine okupljene oko koalicije HDZ-a i HNS-a, koju na životu održavaju prebezi iz SDP-a i Bandićevi "žetončići", piše "Večernji list".

Poverenje u samu EU ima 46 odsto Hrvata, dakle gotovo tri puta više njih nego što ih iskazuje poverenje u Vladu i Sabor.

"Večernji" navodi ono što bi još moglo u rezultatima da zabrine Vladu i premijera Andreja Plenkovića jeste odnos građana prema zajedničkoj valuti, budući da se više od polovine anketiranih u Hrvatskoj izjašnjava protiv uvođenja evra. Za uvođenje evra izjasnilo se 42 odsto građana, dok je njih 54 posto protiv, piše list.

BRISEL "BLIŽI" I CRNOGORCIMA

Slično je i u Crnoj Gori, zemlji koja je trenutno prva u redu za ulasku u EU, gde 47 odsto građana više veruje Evropskoj uniji nego parlamentu (43 odsto) i vladi (42 odsto), pokazalo je najnovije istraživanje Evrobarametra.

Korak bliže EU: Otvorili smo poglavlje 9! (VIDEO)

Prema pisanju podgoričke "Pobjede", istraživanje je pokazalo i da je 90 odsto Crnogoraca vezano za svoju zemlju, dok 10 odsto njih ne oseća povezanost, prenosi RTCG.

Kada se radi o EU, 54 odsto je reklo da je vezano za EU, dok 46 odsto njih nije.

Veoma pozitivan stav o Evropskoj uniji ima 63 odsto Crnogoraca, a veoma negativan njih 18 odsto, dok je neutralnih 18 odsto, a samo jedan odsto ne zna.

Za najveći procenat, 36 odsto, članstvo u EU znači mogućnost lakšeg putovanja, studiranja i rada u zemljama EU, dok za 16 odsto EU garantuje mir.

Kako se navodi, Crna Gora je jedina anketirana zemlja u kojoj je pogled na nacionalnu ekonomiju blizu proseka EU.

Na pitanje kako biste ocenili trenutnu situaciju u nacionalnoj ekonomiji, 48 odsto Crnogoraca kaže da je veoma dobra, dok 47 odsto smatra da je veoma loša, dok preostalih pet odsto ispitanika nema mišljenje.

Istraživanje Evrobarometra, sprovedeno je u regionu Zapadnog Balkana u Crnoj Gori, Albaniji, Severnoj Makedoniji i Srbiji.

Situacija u regionu kada je u pitanju odnos prema EU potpuno je drugačija, a posebno u Severnoj Makedoniji gde ove brojke iznose 57 odsto poverenja prema EU i 33 odsto prema nacionalnoj vladi, u Albaniji je to 69 procenta prema 40 procenta, dok je u Crnoj Gori 47 odsto prema 43 odsto.

Zanimljivo je što građani Albanije najbolje ocenjuju EU, jer čitavih 81 odsto ima pozitivnu percepciju, a samo tri procenata ima negativnu sliku.

Kako se navodi, jedina sličnost Srbije sa zemljama regiona je u asocijacijama koje EU ima za njene građane- najveći broj Uniju vezuje za "slobodu putovanja, studiranja i rada bilo gde u EU", a zatim za "ekonomski prosperitet".