Na Pagu je pobijena najmanje 791 žrtva, među kojima je, kako su kasnije Italijani evidentirali, bilo 407 muškaraca, 293 žene i 91 dete, dok je na Velebitu ubijeno oko 1.500 ljudi, saopšteno je iz Udruženja "Jadovno 1941".
Predsednik ovog udruženja Dušan Bastašić naveo je da su italijanske okupacione vlasti, zgrožene monstruoznošću zločina i brojem pobijenih zatvorenika, preuzele od tzv. Nezavisne Države Hrvatske (NDH) civilnu i vojnu vlast na tom području i naredile zatvaranje logora.
Dodatni razlog za zabrinutost Italijana bio je masovni ustanak Srba u Lici protiv ustaške tiranije.
"Želeći da unište tragove zločina i pobiju ostatak zatvorenika u kratkom roku, ustaški naredbodavci su motivisali dželate sa dodatnih 100 kuna po satu klanja. Noć uoči katoličkog praznika Velike Gospe, zločinci su u uvali Slana na ostrvu Pagu poklali preostale zatvorenike, muškarce žene i decu", podsetio Bastašić.
On je naveo da su ustaški zločinci sutradan ujutro, 15. avgusta, dovršili krvavi pir, nakon čega su se, pijani i krvavih uniformi, priključili procesiji koja se kretala ulicama Paga i završila u katoličkoj crkvi u centru grada.
Bastašić je rekao i da su italijanski vojni sanitarci na mestu zločina na Pagu, početkom septembra 1941. godine, ekshumirali i spalili 791, kako su zabeležili, sveže zakopanih leševa, a njihov pepeo je zakopan u paškom kamenjaru.
Ekspedicija udruženja "Jadovno 1941" pronašla je u oktobru 2017. godine i to mesto.
"Gotovo u isto vreme, ustaše su u logoru Jadovno, na Velebitu, mitraljezima streljale oko 1.500 preostalih zatvorenika i zatrpale ih u jame iskopane u samom logoru", podsetio je Bastašić.
Danas na ostrvu Pag, na mestu nekadašnjeg logora, nema spomenika koji bi podsećao na stravičnu sudbinu najmanje 8.020 ljudi, nedužnih žrtava - Srba i Jevreja, pobijenih u leto 1941. godine.
Spomen-ploča u uvali Slana, obnovljena 2010. godine, razbijena je nakon nekoliko dana, a istu sudbinu doživela je 19 dana nakon ponovnog postavljanja 29. jula 2013. godine. Potomci žrtava su 2015. godine na mestu iznad nekadašnjeg logora Slana postavili i osveštali Časni krst.
Na mestu logora Jadovno u proteklom ratu porušeno je spomen–obeležje, a tela žrtava i dalje leže neekshumirana. Potomci žrtava su 2012. godine na mestu nekadašnjeg logora Jadovno postavili i osveštali Časni krst.
"Sedamdeset i osam godina kasnije, gotovo niko se neće setiti klanice koja se dogodila 15. avgusta 1941. godine na Velebitu i na Pagu. A trebalo bi, radi naših predaka, našeg dostojanstva i naših potomaka. Među mnogobrojnim potomcima žrtava, uspomenu na njih čuva tek nekoliko njih", naveo je Bastašić.
"Ovo je trenutak da njemu odgovorim, kome nije jasno objasniću opet": Željko se naljutio, Partizan je oštećen
"Gde ide ABA liga sa ovakvim suđenjem? Partizan će da stavi prst na čelo": Mijailović podigao glas zbog grešaka
Uroš Blažić pretučen u zatvoru u Smederevu: Ubica iz Mladenovca stupio u štrajk glađu
Crvena zvezda hoće licencu Evrolige! Željko Drčelić otkrio detalje, na tome se već radi
Crvena zvezda bez petorice u Evroligi: Sferopulos progovorio o problemima, ima 11 igrača na raspolaganju