• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ZABRANITI SRPSKU STRANKU, što da ne?!, kaže kandidat za "prvog Hrvata"

Izvor mondo.rs

Nezavisni kandidat, Miroslav Škoro, gostujući u emisiji "Bujica" na jednom radiju, nije isključio mogućnost da pokrene postupak zabrane delovanja Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS), ako bude izabran za predsednika Hrvatske.

 Predsednički izbori u Hrvatskoj - Škoro ne isključuje mogućnost zabrane SDSS Izvor: MONDO, Jelica Dojčinović

"Skandalozno", oznaka je kojom je zagrebački "Jutarnji list"naslovio vest o gostovanju nezavisnog kandidata na hrvatskim predsedničkim izovrima, pevača i tv voditelja Miroslava Škore, u ponedeljak uveče u emisiji urednika i voditelja Velimira Bujanca, koji poput pevača Marka Perkovića Tompsona glorifikuje ustaštvo.

VLADA: NEKO BAŠ NE RAZUME POLITIKU

Na ovu Škorinu izjavu nezvanično je, piše "Jutarnji", reagovala i vlada porukom da on očito ne razume politiku delovanja prvog hrvatskog predsednika, te da mu predizborni program piše, kako navode, "krajnje desni televizijski voditelj Velimir Bujanec". " Ako je to sav rasadnik ideja i temelj ustavnih promena predsedničkog kandidata Škore, očito je da on ne razume ni Tuđmanovu politiku ni međunarodnu poziciju koju Hrvatska danas ima. Izgleda da mu program smišlja i sastavlja Bujanec", nezvanično je poručeno iz Vlade.

Na Bujančevo pitanje kako bi reagovao kao predsednik ako bi dobio zahtev da se preispita legalnost postojanja SDSS od, na primer, gradonačelnika Vukovara Ivana Penave ili njegovog zamenika, Marijana Pavličeka, Škoro je odgovorio da bi pokrenuo postupak zabrane ako se za to stvore preduslovi.

"Znam da je predsednik (Hrvatske) u poziciji da pokrene zabranu određenih političkih stranaka i ne govorim ovo da bih skupljao jeftine političke poene. Međutim, bez obzira na sve, ja sam čovek koji bi apsolutno pokrenuo zabranu određenih političkih stranaka ako se stvore preduslovi za to", izjavio je Škoro,

Dodao je da mu se kod predsednika SDS S Milorada Pupovca - kojeg su u javnosti gotovo svi kritikovali zbog upoređivanja današnje Hrvatske sa zločinačkom NDH, a nakon napada na Srbe u Uzdolju, kod Knina - ne sviđa to što po mišljenje ide na, kako tvrdi, Frušku Goru, a onda "ovde destabilizuje Hrvatsku i postavlja se na način kao da je druga strana".

"U Hrvatskoj niko ne može biti druga stranaka, ako je politički Hrvat", rekao je Škoro.

Na insistiranje Bujanca da precizira da li to znači da ne isključuje mogućnost zabrane SDSS, Škoro je ponovio:

"I zabrana je deo toga, to je kao kod odgajanja dece, nekad detetu moraš zabraniti da gleda televiziju neko vreme, zašto da ne?"

Kao zanimljivo, "Jutarnji" primećuje da je ovakav istup Škore došao samo sedam dana nakon što je ustavnopravni stručnjak Mato Palić na svom Facebook profilu, citirajući Ustav u delu koji govori o protivustavnom delovanju stranaka, zapitao svoje pratitelje koja im prva stranka pada na pamet.

List podseća da je u komentarima najviše bilo onih koji su naveli SDSS, a Palić kaže da nije on aludirao na tu stranku, već da je samo postavio pitanje.

Palića su, inače, mediji već prozvali neformalnim savetnikom Miroslava Škore koji mu je pomogao i oko ideja da se povećaju ovlašćenja predsednika, ali on to oštro odbacuje.

"Nisam aludirao na SDS S, bilo je tu odgovora i da treba zabraniti SDP i HDZ. Ja sam samo postavio pitanje. Škoru ne znam, nisam njegov savetnik, s njim nemam baš nikakav kontakt, ni direktno ni preko posrednika", ustvrdio je Palić.

Škorinu izjavu smatra pogrešnom jer nije stranka dete, niti predsednik može zabraniti njeno delovanje.

Prema član hrvatskog Ustava, naime, protivustavne su političke stranke koje "svojim programom ili nasilnim delovanjem smeraju podrivanju slobodni demokratski poredak ili ugrožavaju opstanak Republike Hrvatske".

O protivustavnom delovanju političke partije odlučuje Ustavni sud, a zahtev za zabranu rada neke od njih mogu podneti predsednik Republike, Sabor, vlada, Vrhovni sud, telo koje obavlja registraciju stranaka i Glavni državni tuzilac.

Palić napominje da bi Škoro mogao da traži zabranu SDSS, ali ističe da ta stranka sigurno ne ispunjava uslove za zabranu niti svojim programom niti svojim delovanjem.

" Ne radi to nijedna stranka. Jedno je neslaganje s retorikom predsednika SDSS, a drugo su ustavni uslovi koji moraju biti nedvosmisleno utvrđeni da bi neka stranka bila zabranjena", jasan je Palić.

Povezane vesti

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Daca

Pa da recimo zabraniti katoličku crkvu i katoličku gimnaziju u Banjaluci, zašto da ne ....

HiHi

Pa to vam je samo početak u zapadnom lageru je ogromno nezadovoljstvo i pošto kako stvari stoje neće biti ekspanzije jer je slobodan deo sveta trenutno vojno jači da ne bi došlo do revolucije unutar lagera vlast će polako preuzimati neki oblici fašista a možda i vojne uprave.. A Srbija naravno treba kao što sada radi da bude dobro naoružana ako horde krenu na naše zemlje NS je na svega 40 km od grane pa Banja Luka i sl..

special image