"Posebna sednica parlamenta Republike Srpske o mojoj smeni nema svrhu", rekao je Bratić novinarima u Banjaluci i dodao da je odluku doneo u dogovoru sa organima SDA.

Bratić je naveo da na toj funkciji, koja pripada bošnjačkom narodu, u svom dosadašnjem radu nije učinio ništa pogrešno, već je težio dogovoru i kompromisu.

On je istakao da ne želi da se zakazivanjem posebne sednice, na čijem dnevnom redu je njegova smjena, podižu međuetničke tenzije i gradi, kako je naveo, "svesrpsko jedinstvo nasuprot Bošnjaka".

"Nadam se da će podnosioci inicijative o mojoj smeni ubrzo shvatiti šta su uradili. Mislim da će ubrzo uslediti odgovor SDA na ovo i da će najveći gubitnici biti oni koji nisu spremni na dijalog", rekao je Bratić.

On je rekao da je SDA najjača stranka u BiH i da neće biti tolerisano ovakvo ponašanje vladajuće koalicije u Srpskoj.

Kongres SDA usvojio je ranije Programsku deklaraciju u kojoj se navodi da je primarni i dugoročni cilj te stranke usvajanje ustava kojim bi BiH bila definisana kao demokratska, regionalizovana, pravna i socijalna država pod nazivom "Republika BiH", sa tri nivoa vlasti - državnim, regionalnim i lokalnim.

Kolegijum Narodne skupštine Republike Srpske zakazao je za danas posebnu sednicu sa jednom tačkom dnevnog reda: Predlog odluke o razrešenju potpredsednika Narodne skupštine Republike Srpske Senada Bratića.

Zakazivanje posebne sednice podneli su klubovi poslanika vladajuće koalicije u Srpskoj, a u obrazloženju zahteva za zakazivanje posebne sednice su podsetili da je SDA na svom poslednjem kongresu usvojila pomenutu političku deklaraciju koja je direktno usmerena protiv interesa Republike Srpske i da duboko zadire u postojeće državno uređenje BiH kojim je garantovan status Republike Srpske i srpskog naroda kao konstitutivnog naroda.

U obrazloženju se ističe da je Senad Bratić kao visoki funkcioner SDA učestvovao u donošenju ove deklaracije, te da svojim delovanjem kao pripadnik SDA sprovodi politiku protiv interesa Republike Srpske i da kao potpredsednik Narodne skupštine Republike Srpske deluje suprotno Ustavu i zakonima Republike Srpske, zbog čega se narodni poslanici pozivaju da podrže predlog odluke o njegovom razrešenju.

Naglašava se da je deklaracija SDA, u čijem donošenju je učestvovao i Senad Bratić, do sada najeklatantniji primer kršenja Dejtonskog mirovnog sporazuma, ustavne strukture BiH i da kao takva predstavlja direktan napad kako na ustavni poredak, tako i na ukupnu bezbednost unutar BiH.

Misija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) u Sarajevu saopštila je danas da deklaracija SDA ne doprinosi formiranju vlasti u toj državi, te da je za bilo kakve promene u Bosni i Hercegovini neophodan politički konsenzus.

"Bilo kakve promene u političkoj, administrativnoj ili teritorijalnoj organizaciji Bosne i Hercegovine zahtevaće široki politički konsenzus i odluke donesene u skladu s Ustavom", poručili su iz Misije OEBS, dodajući da u trenutnoj političkoj klimi izgleda malo verovatno da se to može postići.