Angela Merkel je rekla da je sa Anom Brnabić razgovarala o Berlinskom procesu, ali i uspešnoj ekonomskoj saradnji.


Ukazala je da je oko 400 nemačkih preduzeća aktivno u Srbiji, i da u njima radi oko 60.000 zaposlenih.

"Želim izrazito da naglasim da predsednica vlade nije posvećena samo borbi protiv nezaposlenosti i rastu ekonomije Srbije, nego i digitalizaciji i digitalnoj transformaciji", rekla je Merkelova, dodajući da Srbija u tome prednjači.

Merkel je dodala i da je sa Brnabić razgovarala i o stanju u civilnom sektoru u Srbiji i potrebnim reformama u pravosuđu i poteškoćama kako dobiti dve trećine glasova
građana na referendumu za promenu Ustava.

Angela Merkel je rekla i da treba nastaviti da se radi na približavanju rešenja u slučaju Kosova.

Ona je dodala da ne može ništa reći u vezi sa informacijama koje su se pojavile da bi Nemačka i Francuska mogle da imenuju specijalnog izaslanika za dijalog Beograda i Prištine.

Merkelova je kazala da su Nemačka i Francuska pokušale, i da i dalje pokušavaju, da se pokrene taj dijalog, kao i da se nešto uradi po pitanju taksi koje je Priština uvela na proizvode iz centralne Srbije.

Ona je podsetila da je proceš prekinut i istakla da će se o nastavku dijaloga ponovo razgovarati nakon kosovskih izbora.

"Do sada nije bilo moguće uspostaviti dijalog zbog taksi",ukazala je Merkelova. 

Srbija dosta napredovala i da je puno urađeno kada je reč o otvaranju pregovaračkih poglavlja, rekla je još kancelarka Merkel.

Pitanje Kosova i Metohije je jedina tačka neslaganja ili nerazumevanja između Srbije i Nemačke, ali je najvažnije da razgovaramo, da čujemo mišljenje Nemačke, predstavimo i svoju poziciju, da približimo stavove i pokušamo da dođemo do dugoročnog, održivog rešenja za odnose Beograda i Prištine, izjavila je Brnabić.

Bez istorijskog pomirenja Srba i Albanaca neće biti drugačije budućnosti za Balkan, a ona nam je potrebna, rekla je Brnabić. 

Brnabić je ukazala da je, pre svega, važno zbog mladih, te poručila da na tome treba svi zajedno da rade, iz podršku Nemačke, EU i drugih međunarodnih partnera.

"Znam da možemo da izgradimo lepši, bolji i prosperitetniji Balkan za sve", rekla je Brnabić, koja je prenela poziv nemačkoj kancelarki da poseti Srbiju.

Ona je još poručila da evropske integracije ostaju strateški cilj Srbije i zamolila kancelarku Angelu Merkel za dalju podršku Nemačke evropskom putu Srbije, zahvaljujući na dosadašnjoj političkoj, finansijskoj, tehničkoj i stručnoj pomoći na tom putu.

Brnabić je navela da je za Srbiju Evropska unija, pre svega, mirovni projekat.

"Balkan ima svoje kompleksnosti i specifičnu težinu i dugoročni mir i stabilnost na Balkanu, čini mi se, doći će tek kada ceo Balkan postane deo EU i zato je Balkan važan za Uniju", rekla je Brnabić.

Brnabić je zahvalila Nemačkoj na dosadašnjoj pomoći i podršci.

"Znamo šta nam je činiti da ubrzamo naše reforme, da je poseban fokus na vladavini prava. Pričale smo i i ustavnim reformama, gde smo stali i šta moramo da uradimo, ali i o borbi protiv kriminala i korupcije, slobodi medija, medijskoj strategiji, radu u parlamentu, dijalogu sa opozcijiom i svemu onome što se tiče vladavine prava", rekla je Brnabić.

Merkel je prethodno priredila svečani doček za Brnabić, uz intoniranje himni dve države i vojne počasti.

Posle radnog sastanka koji je počeo oko 13.30 časova, premijerka Srbije i nemačka kancelarka će se obratiti medijima.

Brnabićeva je dvodnevnu posetu Berlinu počela juče sastankom sa predsednikom Udruženja nemačkih preduzeća Mariom Ohovenom kome je predstavila poreski i pravni okvir koji Srbiju pozicionira kao zemlju koja svoju ekonomiju transformiše ka inovacijama i znanju.

Posle sastanka sa Merkelovom, Brnabić će imati sastanak sa Udruženjem porodičnih preduzetnika, kao i sa direktorom BITKOM-a.

Spoljnotrgovinska razmena sa Nemačkom, koja je naš najznačajniji ekonomski partner, iznosi skoro pet milijardi evra.