• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Crna Gora interesantnija investitorima od Kariba, o "malom Šengenu" uskoro

Autor .

Predsednik crnogorske vlade Duško Marković kaže da za Crnu Goru Evropska unija nema alternativu i tvrdi da je, gledajući interesovanje investitora, trenutno "najprestižnija investiciona destinacija u svetu".

 Crna Gora i Evropska unija Crna Gora poželjna destinacija za investicije Izvor: MONDO/Predrag Vujić

U govoru na godišnjoj sednici Saveta stranih investitora, Marković je istakao da je ulazak Crne Gore u NATO imala izvanredne efekte.

"Možemo reći da je pozicija Crne Gore kao punopravne članice NATO od pre dve godine značajno unapredila poslovni ambijent i prilike u Crnoj Gori, doprinela njenoj ukupnoj ne samo društvenoj nego i ekonomskoj afirmaciji i dala nove prilike za razvoj i stvaranje nove vrednosti. Naše članstvo u NATO je osnažilo Crnu Goru kao sigurnu i bezbednu destinaciju, Crnu Goru u kojoj vladaju principi vladavine prava, demokratije i ukupnih sloboda - dakle i ekonomskih sloboda. Prema nekim procenama za ove dve godine, ne mogu biti potpuno pouzdane, priliv direktnih stranih investicija iz zemalja članica NATO-a iznosi više od 60%. To je zaista impresivan podatak i on se treba staviti u kontekst našeg ukupnog ekonomskog napretka", rekao je premijer na godišnjoj sednici Saveta stranih investitora.

Možda će vas zanimati

Rekao je i da je Crna Gora "vodeća investiciona destinacija" u svetu.

"Crna Gora je danas, ne kao turistička destinacija, nego kao i investiciona destinacija interesantnija i od Kariba i od Jamajke i od Meksika i od zemalja u Evropi, posebno na Mediteranu. Jednostavno, investitori i agenti koji zastupaju investitore nemaju objašnjenje za to. Ovo je dobra prilika i za Crnu Goru, ali odlična prilika i za vas koji se bavite biznisom", kaže predsednik Vlade Crne Gore.

Marković je ponovio da Crna Gora želi da bude članica Evropske unije kada za to bude spremna, bez obzira na događaje u samoj Uniji.

"Vidimo da je proces integracije zemalja Zapadnog Balkana odnosno zemalja kandidata, pre svega Crne Gore i Srbije, značajno usporen. Evropska unija je suočena sa ozbiljnim unutrašnjim izazovima koji se, pre svega, ogledaju u Bregzitu (Brexit), u posledicama migrantske krize, koji nije samo društveni socijalni izazov nego i ozbiljan bezbednosni izazov, naravno i globalnim trgovinskim sukobima koji su prisutniji na globalnoj ekonomskoj sceni, razlikama unutar Evropske unije u odnosu na mnoga teška pitanja, pa i ova prethodna. Sve je to na neki način politiku proširenja stavilo u drugi plan", rekao je Marković.

Izrazio je uverenje da će posle široke i duge diskucije, postojati jasan odnos EU u odnosu na politiku proširenja koja će se ticati Crne Gore, Srbije i drugih kandidata za članstvo u EU.

"Ono što je pozicija Crne Gore u ovom smislu, već na prvo čitanje, jeste da je politika proširenja neupitna i da Zapadni Balkan treba i mora imati evropsku perspektivu. Zapadni Balkan treba da bude deo jedinstvene Evrope iz mnogo razloga - političkih, ekonomskih i, naravno, bezbednosnih", rekao je Marković.

O inicijativi, koja se naziva "mali Šengen", odnosno povezivanja zemalja u ovom regionu, Marković je rekao da je doživljava kao nešto što treba da ubrzava evropski proces integracije, a ne da bude zamena za taj proces.

"Pozicija Crne Gore je da ispunjavamo obaveze koje smo preuzeli, a ne da ulazimo u nove inicijative, a da nijesmo realizovali obaveze koje smo preuzeli, a koje se tiču regionalne saradnje i lakšeg poslovanja i trgovine. Mi smo te obaveze preuzeli u Trstu u okviru Berlinskog procesa potpisivanjem Akcionog plana o regionalnom povezivanju. On uključuje sve ove elemente kao regionalna inicijativa. Crna Gora nema nikakvu vrstu ograničenja za sve one koji posluju sa kompanijama u Crnoj Gori, nema necarinskih barijera i opterećenja za razliku od drugih zemalja koje to nameću našoj privredi u poslovanju sa njihovim kompanijama. Svaka regionalna inicijativa je dobra ako ona nadomešta i ubrzava evropski proces integracije, a ne da predstavlja zamenu za taj proces i evropsku integraciju. Dakle, veoma ćemo se pažljivo odneti i prema ovoj inicijativi koja je došla od dvojice predsednika naših suseda, ali ćemo morati na sto staviti činjenice, a ne političke interese", rekao je predsednik crnogorske vlade.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image