"Crnogorci u Srbiji danas doživljavaju talase mržnje koje su svojevremeno doživljavali Hrvati, Slovenci, Albanci, Bošnjaci. U poslednje vreme, posebno od pripreme Zakona o slobodi veroispovest,i ta netrpeljivost je doživela krešendo", rekao je Perović u intervjuu za Radio Crne Gore.
Između ostalog, profesor na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu je rekao i da nisu tačne tvrdnje da su ugrožena prava Srba u Crnoj Gori, a da iza takvih tvrdnji stoji težnja da se "Crna Gora rasturi u paramparčad kako bi se ostvario željeni cilj - izlazak na more".
"Na popisu u Crnoj Gori 1991. godine Srba je bilo devet odsto, na poslednjem popisu ih je bilo skoro 29 procenata. S druge strane Crnogoraca je u Srbiji bilo više od 160.000, a danas ih je oko 38.000. Cifre same po sebi govore", rekao je Perović.
Profesor novosadskog univerziteta je u izjavi Radiju Crne Gore, kritikovao izjave šefa srpske diplomatije Ivice Dačića o Crnogorcima u Srbiji, ocenjujući da je ideja da se "zaplaše Crnogorci u Srbiji".
"Izgleda da su Crnogorci došli na red kao objekat mržnje. Bili su to Crnogorci da se razumemo i u referendumskom procesu i to sam osetio na vlastitoj koži", kaže Perović.
Odnosi Srbije i Crne Gore nikada nisu bili lošiji, ocenjuje Perović i dodaje da je "politika i ideja stvaranja velike Srbije na svakoj tački bivše Jugoslavije doživela poraz".
"Doživeće ga i u Crnoj Gori jer nema kapacitet da pobedi. Mogu da izvode litije i političke performanse po Crnoj Gori, ali ta paradigma ne može da pobedi. Po nesreći, četništvo je pobedilo samo u Srbiji", naglašava Perović.
Teško je optužio Srpsku pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori, rekavši da se "ponaša okupatorski".
"Ona to objektivno i jeste. Ja se nadam da će država Crna Gora imati snage da odoli tom pritisku kojem je izložena i da će Srpsku pravoslavnu crkvu staviti na ono mesto koje joj pripada a to je da bude samo jedna od verskih zajednica, ni manje ni više od toga“, rekao je Perović.
Inače, Perović je 2012. godine pravosnažno osuđen za zlostavljanje na poslu svog asistenta Slobodana Sadžakova, za šta je morao da plati 350.000 dinara (plus troškovi postupka u iznosu od 168.350 dinara).
Sadžakov je, preneli su mediji, Perovića optužio 2009. godine da ga je sprečavao da obavlja svoje radne dužnosti, da brani doktorat, kao i da mu je pretio i ucenjivao ga, nakon čega je Sadžakov ostao bez ugovora o radu. Profesor etike je osuđen i zbog onemogućavanja asistenta da se usavršava i napreduje na poslu, zbog čega je Sadžakov ostao bez ugovora o radu. Perović je, tnavedeno je u presudi, sprečio svog tadašnjeg asistenta da brani doktorsku disertaciju, zbog čega je Sadžakov morao da prijavi doktorat u Beogradu. To je bila prva pravosnažna presuda za zlostavljanje na radu na univerzitetima u Srbiji i druga pravosnažna presuda za zlostavljanje na radu u Srbiji uopšte.
Perović je potom izjavio da "presuda ima političku pozadinu". "Presuđeno mi je davno, kada sam prihvatio da budem predsednik Komisije za standardizaciju crnogorskog jezika", rekao je Perović agenciji Beta posle presude. Posle prvobitne presude, grupa profesora i saradnika Odseka za filozofiju tada je pružila podršku Peroviću, negirajući da je vršio mobing nad Sadžakovim i da se zapravo Sadžakov ponašao agresivno prema Peroviću.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!