On je precizirao da se dosadašnje investicije, uz pripremu projektne dokumentacije, odnose na nabavku opreme, pripremne radove, angažovanje domaćih i stranih konsultanata, te prvu fazu građevinskih i konzervatorskih radova.

"Planirana ulaganja za ovu godinu su 5,1 milion evra, a za narednu 6,45 miliona. Vrednost Mamule kao kulturne baštine osnovna je ideja vodilja za oblikovanje i koncipiranje budućeg turističkog proizvoda, i zbog toga su zaštita ostrva i maksimalno pažljiv i promišljen odnos, srž glavnog projekta, kao i sveobuhvatnog konzervatorskog programa“, rekao je Nenezić Vijestima.

Ukupna investicija bi, kako se očekuje, trebalo da premaši 20 miliona evra.

Ugovorena investiciona obaveza iznosi ukupno 15 miliona evra, a država je dala u zakup ostrvo sa tvrđavm na period od 49 godina.

Protokol o primopredaji, na osnovu ugovora o dugoročnom izdavanju ostrva sa tvrđavom Mamula, potpisali su sredinom juna 2017. godine predstavnici države i švajcarsko-egipatske kompanije Orascom.

Rok za završetak radova je 18 meseci od početka glavnih radova.

Nenezić je saopštio da su radovi na ostrvu počeli u značajnom obimu već tokom faze pripremnih radova, a glavni počinju ovog proleća.

"Shodno ugovoru o zakupu, početak radova je mogao biti odlagan sve dok ne bude obezbeđen odgovarajući električni vod do rta Arza, što je bila obaveza države. Odlukom da, bez obzira na nedostatak te infrastrukture, ipak, počnemo glavne radove, kao investitor smo potvrdili visok nivo kooperativnosti i odlučnosti da projekat rekonstrukcije ostrva sa tvrđavom, u skladu sa konzervatorskim uslovima, realizujemo na najbolji mogući način“, rekao je Nenezić.