Vlada Crne Gore je pre dva dana putem Twittera objavila da je dopremljeno 17 tona medicinske opreme, iako je preko ove društvene mreže saopšteno da u Crnu Goru stiže 19 tona pomoći u borbi protiv virusa korona.
Političke partije iz opozicije, kao i dela nevladinog sektora potom su zatražile objašnjenje od Milutina Simovića, predsednika Nacionalnog koordinacionog tela za borbu protiv zaraznih bolesti, da li je tačna informacija da se "zagubio trag" dragocenoj medecinskoj opremi, i ako jeste – gde?
Odgovor je danas stigao iz Vlade Crne Gore.
"Radi celovitog informisanja javnosti, koja je tokom protekla dva dana meta zlonamernih tvrdnji o navodnom nestanku dve tone medicinske opreme i raznih teorija zavere saopštavamo da je sva medicinska oprema koju je Crna Gora kupila za zaštitu zdravlja i života građana u posjedu naše zemlje i da je njen veći deo isporučen", stoji u saopštenju.
Takođe, navodi se da je Nacionalno koordinaciono telo na osnovu iskazanih potreba zdravstvenog sistema Crne Gore i zaposlenih u tom sistemu koji su na prvoj liniji borbe protiv novog korona virusa, iniciralo preko Zdravstvene ustanove Apoteke Crne Gore "Montefarm" nabavku iz NR Kine: 1.500.000 hirurških maski, 170.000 maski tipa N95, 30.000 zaštitnih odjela, 20.000 zaštitnih naočara, 1.000 testova na korona virus, 150 toplomera i 20 respiratora.
Na osnovu inicijalne informacije dobavljača o procijenjenoj težini i, što je u ovom slučaju važnije, zapremini robe, naručen je odgovarajući transportni avion. U petak, 3. aprila je u Pekingu, nakon obavljenih carinskih procedura, veći deo robe ukrcan u avion. Masa ukrcane robe je svakako bila više nego dvostruko manja od granice nosivosti korisnog tereta, ali je, budući da je reč o robi male specifične težine, ograničenje predstavljala zapremina robe, kažu u Vladi Crne Gore.
Avio je utovaren do maksimuma zapremine teretnog prostora u što se javnost mogla uvjeriti sa fotografija i ideo snimaka nakon sletanja aviona u Podgoricu.
Kako ograničenje nije predstavljala masa već zapremina dobavljač i špediter su informisali kupca da je avion maksimalno natovaren i da je njihova procena da je riječ o 19 tona medicinske opreme. Vlada je objavila tu informaciju. Nakon što je avion već poleteo ka Podgorici, preostala roba je popisana, izmerena i uskladištena. Na osnovu popisa i mjerenja preostale robe utvrđeno je da u avion nije ukrcano 19 tona, kako je bila prva procjena dobavljača i špeditera, već 17 tona medicinske opreme, što je i saopšteno javnosti nakon što je avion sletio.
Na skladištu na aerodromu u Pekingu su ostale 392 kutije u kojima je: 332.000 hirurških maski, 153.330 maski tipa N95, 1.850 zaštitnih odela i 2 000 zaštitnih naočara.
Preostali deo medicinske opreme koji nije stao u avion biće dopremljen u Crnu Goru narednih dana, zajedno sa velikom količinom donirane medicinske opreme koju je naša Ambasada u Pekingu primila od strane nama prijateljskih pravnih i fizičkih lica u NR Kini, kaže se u saopštenju.
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu
Igrao za Zvezdu i rekao najskuplje "ne" u istoriji evro-košarke! Jedan čovek mu se sada smeje zbog 12 miliona
Svetislav Pešić dobio dva strašna pojačanja: Još jača Srbija napada Dansku u Beogradu!