Vide je kao provokaciju upućenu, kako kažu, bošnjačkim povratnicima i preživelim i porodicama žrtava genocida u Srebrenici uoči Komemoracije koja će biti održana 11. jula u Potočarima.

SDA se nije oglasila prošle sedmice kada je prvi plakat sa Vučićevim likom pocepan ubrzo nakon što je postavljen.

U SDA smatraju da uoči godišnjice srebreničkog zločina u tom gradu treba da budu postavljene samo plakate saosećanja, a u ime srpskog predsednika, kako navode, s porukom "izvinjenja za učešće u genocidu zemlje koju predstavlja".

Kao argument protiv plakata iz SDA navode da je Vučić, uoči 20. godišnjice od zločina u Srebrenici, predvodio, inače uspešno, diplomatsku inicijativu s ciljem da se u Savetu bezbednosti obori britanska rezolucija o genocidu u Srebrenici, a taj stav, kažu, nije promenio sve do danas, saopšteno je iz te stranke, prenela je sarajevska N1.

Srbiji i njenim zvaničnicima SDA zamera to što ne samo da ne priznaju, već , kako kažu, aktivno, negiraju "presude međunarodnih sudova o genocidu u Srebrenici, uključujući i presudu Međunarodnog suda pravde, kojom je utvrđena odgovornost države Srbije za genocid".

Navode i da je postavljanje plakata sa Vučićevim likom uoči, kako navode, 25. godišnjice genocida "sramotan postupak načelnika Mladena Grujičića".

Grujičić je ranije objasnio da je plakat sa likom Vučića postavlljen u znak zahvanosti za donacije koje je Srbija dala toj opštini u Republici Srpskoj.

Iz SDA smatraju da, kako kažu, "oni donacija srpskih vlasti od pet miliona, ni bilo koji drugi novac ne može biti iznad istine o genocidu".

Napad na Srebrenicu počeo je 6. jula 1995. godine i završio se pet dana kasnije ulaskom generala Ratka Mladića u grad. Holandski bataljon UN bio je stacioniran u enklavi u vreme napada srpskih snaga.