• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U HRVATSKOJ JE NEDOVOLJNO PRISUTNA ĆIRILICA: Savet Evrope poručuje hrvatskim vlastima da više učine za manjinske jezike!

Autor Aleksandar Nastevski

Hrvatska bi trebala više da učini na učenju jezika manjina i promovisanju jezika manjinskih zajednica u obrazovanju, javnoj upravi i medijima, preporučio je u utorak Odbor ministara Saveta Evrope.

Prema Odboru ministara, što se srpskog jezika tiče, ćirilično pismo je nedovoljno prisutno u opštinama i na natpisima, prenose hrvatski mediji.

Kada su u pitanju mediji, Savet Evrope podseća na dva programa na javnoj televiziji, Prizma i Manjinski mozaik koji nude sadržaje i o manjinskim jezicima i pritom upozorava na nedostatke: ograničeno trajanje, neredovna upotreba pojedinih jezika i odsutnost nekih manjinskih jezika.

Možda će vas zanimati

"I dok postoje novine na nekim manjinskim jezicima, članci na ostalim relevantnim jezicima manjina bi trebali da se objavljuju najmanje jednom nedeljno, uključujući i na internetu", ističe Savet Evrope, a prenose hrvatski mediji.

U preporukama se poziva na uvođenje manjinskih jezika u "ravnopravnu i službenu upotrebu" u više opština sa dovoljnim brojem govornika određenog manjinskog jezika. Ti jezici trebali bi da se koriste u radu regionalnih i lokalnih vlasti te lokalnim ograncima državnih vlasti.

Inače, Savet je doneo preporuke na osnovu izveštaja Odbora stručnjaka, a prema Evropskoj povelji za regionalne ili manjinske jezike.

U toj povelji se kao jezici manjinskih zajednica u Hrvatskoj navode češki, mađarski, italijanski, rusinski, srpski, slovački, ukrajinski, slovenski, nemački, romski i istroromanski. Svi ti jezici uživaju različiti stepen zaštite.

U izveštaju se navodi da je broj nedeljnih sati učenja nekog od manjinskih jezika ili poučavanja na manjinskom jeziku "nedovoljan".

Istorija manjinskih jezika i kultura su, dodaje se u izveštaju, obuhvaćeni predmetom građanskog vaspitanja, ali nije jasno kako to izgleda u praksi.

Savet Evrope navodi da postoji interes za učenje nemačkog i italijanskog, a da se istroromanski uopšte ne uči te je da stoga "uveliko ugrožen" i  preporučuje se da ga se hitno uvede u obrazovni sistem.

Iako su neki manjinski jezici, poput italijanskog, prisutni u javnom prostoru, i drugi manjinski jezici bi trebali da bude "lingvistički vidljiviji" i prisutniji u istom.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i OVO

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Змај

А у Србији сви рокају латиницу.

Љ. Б.

А код нас се људи стиде ћирилице. 😢 Пропадамо полако нико нам други није крив

special image