• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

LINGVISTI U SRBIJI UPOZORAVAJU NA MASOVNU POJAVU MEĐU MLADIMA: Nakaradno i gotovo nepismeno!

Autor Aleksandra Vasić

Skraćenice, "sleng" i engleske reči postali su redovna pojava u našem društvu, ali lingvisti sada upozoravaju na još jednu masovnu pojavu među mladima

 deca pisu nepismeno i izbegavaju cirilicu Izvor: Mondo/iJustin/YouTube/printscreen/RTS Kulturno-umetnički program - Zvanični kanal

Novi "jezik društvenih mreža" podrazumeva izbegavanje svih gramatičkih pravila i pisanje nakaradno, gotovo nepismeno, dok je izgovor jedino – brzina komunikacije, kažu stručnjaci.

Lingvista Vlado Đukanović kaže za MONDO da decu i mlade sve manje zanima kako pišu, odnosno kucaju i da li je to gramatički ispravno.

Možda će vas zanimati

"Gramatika više nema vrednost u današnjem društvu i grešiti u gramatici gotovo da više nije sramota. Zapravo se pravilno pisanje smatra smaranjem i gubljenjem vremena, dok je kul pisati kratko, nonšalantno, bez znakova interpunkcije. Onaj ko piše gramatički ispravno, smatra se nečim što smo ranije pogrdno nazivali štreber”, kaže Vlado Đukanović.

Prema njegovim rečima, koliko god da se život promenio, brzina ne može da bude izgovor za unuštavanje jezika.

"Brz život, mnogo aplikacija i česta komunikacija često se koriste kao izgovor za izbegavanje pismenosti, ali to nije pravo opravdanje. Ako ste pismeni, znakove i velika slova stavljate instiktivno, ne razmišljajući o tome. U velikoj žurbi, može da se potkrade jedna greška, ali ne da se greši konstantno”, objašnjava lingvista.

Osim toga, još jedan trend koji je ostavio posledice pre svega među mladima, jeste posmatranje ćirilice kao pisma koje koriste isključivo desničari.

Ćirilica je pismo kojim je bilo normalno pisati hiljadu godina. Između 2005. i 2010. buknule su društvene mreže, nakon toga i mobilne aplikacije. U roku od 10 godina, došlo je do toga da je postalo vrlo čudno kada neko piše ćirilicom. Mladi često kažu da neće da je koriste, da drugi na društvenim mrežama ne bi posmislili da su oni neki konzervativci, nacionalisti i desničari”, kaže Đukanović.

Ceo problem jezika i govora otišao je tako daleko, da čak ni poznate i uticajne ličnosti, kada bi to htele, ne bi mogle da promene ovu praksu kod mladih.

"Najpoznatiji jutjuberi, ako bi počeli da 'reklamiraju' ćirilicu i gramatička pravila, ne bi mogli mnogo da postignu u ovom trenutku. To je posledica poremećaja vrednosti u društvu, rijaliti kulture i programa. Da bi se to promenilo, mora da se vrati kultura javnog govora i ugled institucija, kao i da se sprovede desetogodišnja akcija. Ipak, to je teško s obzirom da živimo od danas do sutra”, zaključuje je Đukanović.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte još

Komentari 34

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nastava na daljinu

KEKW

Alfa

Ne radi se o upotrebi ćirilice ili latinice. Radi se o elementarnoj pismenosti i pravilnoj upotrebi reči. O suludim kovanicama i lingvističkim pobačajima, kao što su "zapratite", " najbolji sajt ikada", "mast hev", "bust samopouzdanja", "prestrašno, preukusno" i ostalo na pre... pa do sad već čuvenih izjava novinara "protojerej staford", i slično. Strašno je što je sve to odavno ušlo u govorni jezik, pa su i studenti, i sveže diplomirani, i profesori jezika (čast izuzecima) skloni tome. I ako se neko trudi da ispravi govor kod učenika i studenata, razne nepismene medijske zvezde ruše sve napore. Prema tome, generacije su dotučene. A možda je i tako bolje, neće shvatiti da su se školovali da budu jevtina radna snaga.

;)

@Alfa Koriguje. Ispravlja se kičma ;)

special image