• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

GEOFIZIČAR NE ISKLJUČUJE NOVI I JOŠ JAČI UDAR: Glavni uzrok potresa u Petrinji nalazi se daleko od samog epicentra!

 Lana Stošić
Autor Lana Stošić

Zagrebački geofizičar Josip Stipčević objasnio je neke pojedinosti o zemljotresima.

 zemljotres u hrvatskoj tektonske ploce geofizicar novi potres Izvor: Google map/MONDO

Potres koji je juče pogodio Hrvatsku se dogodio na rasedu koji se otprilike pruža u smeru severozapad-jugoistok i prolazi Pokupljem u blizini Petrinje i Gline.

Ovaj rased je granični između dva vrlo različita tektonska bloka, Dinarida i Panonskog basena.

“Preko ovog raseda kompenzuju se različita naprezanja i pomaci u tim blokovima. Glavni uzrok ovih potresa nalazi se daleko od same lokacije, tačnije na području Jadrana”, objasnio je Stipčević na svom Fejsbuk profile. 

Možda će vas zanimati

Područje Jadrana je naime mala tektonska ploča koja je nekad bila deo velike Afričke ploče od koje se odvojila prije više miliona godina.

Ova mala ploča naziva se Adrija i njeno kretanje i međudelovanje s Evropom uzrok je zemljotresa u Hrvatskoj, Italiji, Bosni i Hercegovini, Sloveniji i svim okolnim područjima.

“Uticaj ove interakcije najvidljiviji je u područjima uz obalu Jadrana gde planinski lanci jasno naznačuju granice Adrije u odnosu na druge tektonske ploče. Takođe, najjači potresi događaju se upravo na područjima u blizini dodira različitih ploča, ali taj uticaj nije ograničen samo na te uske zone već se delimično prenosi i na širi region, dodao je.

“Ovakav mehanizam potresa vrlo je neobičan za područje Hrvatske gde većina potresa zbog pritiska Adrije ima kompresijski režim u kojem se jedno krilo raseda podiže po drugom. Prve procene govore da se potres dogodio na rasedu koji se pruža severozapad-jugoistok i da je dužina puknuća raseda oko 25 km. Ovakav potresni mehanizam i pružanje raseda upućuju da je došlo do pomaka severnog dela raseda prema istoku. Poslednji jaki potres na ovom području dogodio se 1909. godine kad je Pokuplje zatresao razoran potres magnitude 5.8. Nakon tog događaja, kad se oslobodila elastička energija zaključana u stenskoj masi oko raseda, započeo je novi ciklus naprezanja rasednih ploča usled delovanja tektonskih sila. Od tada pa do današnjeg potresa tektonske sile naprezale su stene na tom području dok nije došlo do granice pucanja i sloma koji je uzrokovao katastrofalni potres na području Gline i Petrinje”, objasnio je geofizičar.

Nije isključeno da će se možda dogoditi i još jači udar sledećih dana iako je to vrlo malo verovatno, dodao je.

Ono što je zasad sigurno jeste da će biti još zaista mnogo naknadnih potresa od kojih će neki biti poprilično jaki i da će možda uzrokovati dodatna oštećenja, rekao je geofzičar.

(Mondo/Glas istre)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i ovo

Komentari 10

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ujka

Zna se sve, samo se čeka, pa ako bude, bude a ako ne dobro je. U potpisu stožer.

Da!

Nije isključeno da će se možda dogoditi i još jači udar sledećih dana iako je to vrlo malo verovatno, dodao je. Da se nasmijem iako nije vreme za to! Samo da kazem strucnjaku pogodio si sta god da se desi!

Bager

@Da! Bajern gostuje Portu. Verovatno nece da izgubi, ali nije iskljuceno kao kada igra protiv tima iz trece lige Austrije. Sta je tu smesno? Nije na odmet malo obrazovanja pre nego sto krenes da dajes 'objasnjenja'

special image