Društvenim mrežama proširio se snimak turista iz Srbije koji odmaraju na Kornatima u Hrvatskoj. Za samo 15 sekundi nivo mora u zalivu porastao je za skoro metar i po, a more se izlilo na obalu. Začuđeni turisti su se pitali kako je tako nešto moguće bez upozorenja i talasa.

Međutim, iako mnogi nikada nisu videli ovakvu pojavu, kolokvijalno nazvanu "brza plima i oseka", to je ne tako česta, ali normalna pojava. Dr. Ivica Vilibić, okeanograf sa Instituta Ruđer Bošković, kaže da je to pojava koja se stručnom terminologijom naziva "meteorološki cunami".

tiktok/@ratniksvetlauns Nivo vode

"Kada dođe do brze promene vazdušnog pritiska na relativno malom prostoru u atmosferi dolazi do ovih promena. Dakle, brze plime i oseke su slobodne oscilacije koje nastaju u u kanalima i zalivima. Oni su izraženiji u zalivima", objasnio je dr Vilibić za Jutarnji.

Najpoznatiji primer "meteo cunamija" zabeležen u Hrvatskoj dogodio se u Veloj Luci 21. juna 1978. godine. Raspon oscilacije nivoa mora dostigao je tada neverovatnih šest metara. Tog dana oscilacije nivoa mora mogle su se videti i na drugim mestima duž hrvatske obale, dok je vodeni talas nekoliko sati kasnije prešao na italijansku stranu. More se tada više puta dizalo i povlačilo, plaveći priobalno područje, prodirajući u kuće i zgrade.

BONUS VIDEO:

Kineski radio Internacional Plima reke Ćijentang

(MONDO)